Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kõhuvalu ja kinnine kõht - kuidas toituda?08.04.2011

Tere,
Olen vanemas eas naine, kaal 100 kg.
Kolm aastat tagasi oli ajuinfarkt, mille tagajärjel ei saa liikuda.

Söön päevas 5 korral, enamasti läheb kõht tühjaks ka öösel. Korraga saan vähe süüa, kuna kõht hakkab valutama. Uuringud haiglas näitasid tugevat põie põletikku. Nüüd on see möödas, aga kõhuvalu on jäänud. Tihti on toiduks kanalihaga tehtud juurviljad ja kartulipuder. Piimatoodetest piimasupp, kohupiim, jogurt, kohuke. Hommikul kaerahelbepuder ja kohv piimaga. Palju joon vett ning õhtul kakaod.

Kuna ma liikuda ei saa (isegi küljele pöörata saan kellegi abiga), siis laman peamiselt selili. Igapäevane mure on kõhuvalu - kõht on kinni.
Mida toitumise osas muuta, et olukorda parandada?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Saan väga Teie murest aru. Loomulikult insuldijärgne seisund on see, mis süvendab Teie halvenenud elukvaliteeti. Arvan, et mitte ainult ravimitel, vaid ka toitumisel, on Teie seisundis väga suur tähtsus. Võin arvata, et piimatoodete nii suur valik Teie menüüs on kahtlase väärtusega. Tundub, et individuaalne toitumise programm on Teile kindlasti näidustatud. Teil on vaja teada, missugused toidud Teile sobivad ja missugused ei sobi. Peale selle võiks kõhuvalusid leevendada õige toitude kooslus, mida kasutate oma menüüs. Kõigepealt aga oleks vaja ennast perearsti ja gastroenteroloogi juures uurida, et teadvustada seedetrakti seisundit ning välistada tõsiseid haigusi. Kui need on välja lülitatud, siis võiks pöörduda OÜ Role poole, mis asub Tallinnas. Kuna Teie ei liigu, siis on konsultatsiooni saamine problemaatiline.

Soovin Teile edu ja head tervist,
Dr. Adik Levin