Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kas majavammi likvideerimisel piisab tõrjest või peab palgi asendama?27.10.2011

Meil on tekkinud üsna ootamatult majavamm (maja on olnud samas olukorras 3-4 aastat). Avastasime, et vamm on pugenud soklipleki all oleva tugilaua ja palkide vahelt tuppa. Ootamatu on see, et see koht peaks olema niiskusele kättesaamatu ja ka voodrilaud on paigaldatud nõuetekohaselt tuulduvalt.
1. Kas on hädavajalik eemaldada viljakehadega saastunud palgid või aitab ka puhastamine, kuumutamine ja mürgitamine?
2.Kas mürgitamise võiks ka ise ette võtta ja mis aine oleks kõige tõhusam (boracol või midagi muud)?

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Kõigepealt selgitage välja, miks majavamm on tekkinud. Kõige olulisem on kõrvaldada põhjused ning jälgida, et uue konstruktsiooni puhul ei korduks sama olukord. Majavamm suudab transportida vett ka 6 meetri kauguselt, mistõttu võib seeneniidistik ulatuda kaugemale algsest tekkekohast.
1. Eelkõige on hädavajalik eemaldada need puitdetailid, mille ehituslik tugevus on kadunud. Kui viljakehadega kaetud palke ei ole võimalik teisaldada, võib need puhastada viljakehadest ja seeneniidistikust, kuid hiljem tuleks eelnimetatud detailid kindlasti "läbi immutada" majavammi tõrjeks mõeldud kemikaaliga.
2. Eestis enamkasutatud kemikaalid puidu puhul majavammi tõrjes on DeepKill ja Boracol.