Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kas majavammist kahjustatud hoonet on mõtet taastada?25.04.2011

Meie sauna eesruum on majavammist nii puretud, et põrand on täiesti pulber ja seinad on poolest saati seenetanud.
Kas üldse oleks mõistlik teha tõrjet ja seda siis veel taastada sama vundamendi peale või tuleks saun täiesti maha lammutada ja teha kuhugi eemale? Kas tõrjet oleks võimalik teha ise või peavad kindlasti tegema spetsialistid?
Ette tänades

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Väga raske on hoonet nägemata öelda, kas tõrjet on mõistlik teha või mitte. Senini on olnud alati võimalik hoonet korda teha. Esimene asi, mida enne tõrjet teha - mõelda, mis on seenkahjustuse põhjus(ed). Need põhjused tuleb likvideerida.

Tõrjet on võimalik ise teha, kuid spetsialistid peaksid andma oma tööle ka garantii ja seetõttu pakkuma ehituslikke lahendusi, mis on seene uueks arenguks ebasoodsad.
Milline variant on majanduslikult mõttekam, selgub hoone ülevaatuse järel. Teine, sageli väga oluline moment, on see, kas hoonel on inimese jaoks emotsionaalne väärtus.

Kui ehitada uus hoone, peab vundamendi puhul vaatama selle kõrgust maapinnast, mil määral on võimalik seeneniidistikku sealt kätte saada jne. Soovitan siiski lasta hoone spetsialistidel enne otsustamist üle vaadata.