Kahjurite tõrje

Küsimus: Mis võivad olla need imepisikesed tilga kujulised alla mm putukad ja kas need on parasiidid?03.10.2014

Tere!
Avastasime oma üürikorteris imepisikesed imelikud putukad (alla millimeetri). Keha on neil tilgakujuline, pea tundub olevat ümar, värvuselt natuke nagu läbipaistvad/kreemikad valged. Liiguvad suht kiirelt. Esimest korda avastasime oma vastsündinud lapse voodist madratsi alt voodivõrelt. Tekkis neid sinna lõpuks päris palju. Arvasime, et kuna ostsime poest madratsi mingi kõrrelise täidisega tulid nad sealt voodi sisse. Madratsi viskasime minema, voodi läks karmi talvega rõdule seisma. Kuid isegi krõbedad miinuskraadid ei teinud neile midagi, endiselt võib neid seal voodivõrede vahel siblimas näha. Nüüd olen avastanud mõned samasugused putukad raamatute vahelt, pappkarpide pealt. Enda voodist pole ühtegi veel leidnud.

Kas tegu võib olla mõne kahjutu koduloomaga või oleme mingi suure portsu otsa sattunud?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks ainult kirjelduse järgi ei oska nõu anda. Kindlasti tuleks putukad eelnevalt määrata. Soovi korral võiksite mõned isendid tuua meie kontorisse.

Tegemist võib olla kõdutäilistega - Psocoptera
Eestis võib esineda 30-45 liiki.
Elavad pehkinud puidus, lindude pesades ja niisketes siseruumides.
Toituvad hallitusest, taimede ja putukate jäänustest.
Võivad kahjustada niisketes tingimustes raamatuid, putukate ja taimede kogusid.
Võivad olla ka ehitustes asetleidva veejooksu avastajateks.
Kõdutäiliste esinemise kohad võib töödelda insektitsiidide lahustega.
Kindlasti peab leidma ja likvideerima putukate tekkepõhjuse- kõrge õhuniiskus, hallituse olemasolu.

Nagu eelnevalt mainitud ei pruugi tegemist olla kõdutäilistega, esmalt tuleks putukas määrata.