Kahjurite tõrje

Küsimus: Kuidas niiskuseputukatest (majasoomuklastest) lahti saada?27.01.2011

Kas ja kuidas saab lahti nn niiskuseputukast? Ta on hõbedakarva hall tilgakujuline hästi vilgas ja tegutseb pimedas või siis mingi katte nt. vaiba all. Kas on mingit "rohtu" nende vastu?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on tegemist (Lepisma saccharina) majasoomuklasega.
Majasoomukas on pärit troopikast, kus ta elab niisketes ja rohkeid varjevõimalusi pakkuvates elupaikades. Eestis võib teda leida üksnes köetavate hoonete alumistel korrustel, aga ka ülemiste korruste vannitubades, käimlates ja kraanikausside läheduses – seal, kus on tema jaoks piisavalt soojust ja niiskust. Ta vajab elukeskkonda, kus suhteline õhuniiskus on 72–95% ja temperatuur 22–32 ºC (sobivaim 27 ºC). Sellistes oludes muneb emane soomukas elu jooksul kuni sada muna, korraga üks kuni kolm. Ta teeb seda kogu elu kestel ja aasta ringi. Täiskasvanud elavad 1-3 aastat.
Olenevalt temperatuurist kooruvad munadest vastsed 3–6 nädala jooksul. Ka järglaste kasvukiirus oleneb temperatuurist. Ideaalsetes oludes saab munast koorunud vastsest täiskasvanud soomukas 43 päevaga.
Majasoomukas sööb soomukaliigi valmikud ja vastsed söövad igasugust orgaanikat, proteiini- ja valgurikast toitu: paberit, fotosid, karusnahka, orgaanilist mustust, aga ka näiteks suhkrut.
Et soomukaid vältida, tuleb hoida puhtust: koristada laudadelt ja põrandalt kõik toidujäänused. Ka prügipanged peavad olema kindlalt suletud. Toas tuleb täita kõik praod, kus nad saavad varjuda. Kasulik on sageli puhastada tolmuimejaga põranda servi. Ruumides tuleb mööbel paigutada nii, et mööbli ja seina vahele, toanurkadesse või veel kusagile mujale ei tekiks niiskeid piirkondi. Kondenseeruva veega kattuvad toruosad tuleks korralikult isoleerida ja katta, et sealt ei leviks niiskust.
Nende hävitamiseks võiks kasutada mürki pulbrilisel kujul või pritsida kontaktmürgiga eeldatavad majasoomuka elupaigad.
„Nippon“ pulbrit on võimalik osta meie kontorist Türi tn. 3, Tallinn või tellida meilt tõrje.
Täpsema info saamiseks võite helistada tel.6501860