Lilled, põõsad, puud

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas kasvatada ja hooldada tokkroosi?09.05.2012

Tere
Olen suur lillesõber. Kasvatasin ette seemnest tokkroose, ainult, et nad ei kasva - kärbuvad ära. Kuidas kasvatada ja hooldada tokkroosi?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Küsimusest ei selgu, kuidas, millises mullas ja kus te neid ette kasvatate ning seetõttu ei oska arvata, miks taim kärbub/ei kasva. Põhjus võib olla madalas temperatuuris, kahjustuses jpm.

Harjutamine teeb meistriks. Tutvuge seemnest ette kasvatamise õpetusega.

Tokkroosi kasvatamise kohta saab lugeda siit http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=1053
 

Küsimus: Mis võib olla põhjuseks, et tomati ja kurgi istikud hävivad?01.05.2012

Tere,
Olen mures, et juba mitmendat aastat ei õnnestu tomatiistikute kasvatamine. Olen pikka aega kõik ise ette kasvatanud. Probleemid on peamiselt tomati, kurgi ja kõrvitsaga. Istutusmullaks olen kasutanud antud taimedele määratud kasvuturvast, ph tase on normis. Kuu aega umbes on areng ja kasv normaalne, siis hakkavad nii idulehed kui pärislehed kuivama ja pruunistuvad, taimed hävivad, pole aidanud ka topasiga pritsimine. Kastan kaevuveega, juurekahjustust pole. Tavaliselt hävib esimene (märtsi alguse) külv, teine õnnestub. Kas võib olla kastmisvees? Tänan vastuse eest.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Kastmisvees ei saa põhjus olla, kui hiljem õnnestub. Põhjus võib olla päevaste ja öiste temperatuuride suures kõikumises ja liigniiskuses. Märts on ju suht külm ja pime veel.
Tõusmepõletik? Aga see ei avaldu lehtede kuivamises nagu kirjeldate. Ei oska öelda, ma ei tegele ise ette kasvatamisega. Googeldage.
 

Küsimus: Kas pirnipuud tuleks lõigata sama põhimõtte järgi kui õunapuud?17.04.2012

Tere! Kas pirnipuu kujundamisel tuleb lähtuda samadest põhimõtetest nagu õunapuude puhul? Pirnipuu on istutatud 2008.a. Tänan!

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Põhimõtted on samad, aga ei saa öelda, et lõigake nagu õunapuud. Ka õunapuudel on sordiomaselt erinevusi. Kui soovite täpselt teada, palun tulge mõnele koolitusele.
 

Küsimus: Kas õunapuu tüvevähi ja kärntõve vastu oleks veel midagi ette võtta?27.03.2012

Tere. Meil kasvab aias umbes 8-aastane Lobo. Tüve alumises osas on umbes 1/3 tüvest vähikolle. Kas sellega annab midagi teha? Kas kärntõbi võib olla seotud ka selle vähiga? Õunu on igal aastal palju, kuid kõik on mustatäpilised. Olen pritsinud enne õiepungade avanemist ja peale õitsemist ka poes oleva kärntõve mürgiga fungitcidas score250EC kuid erilist tulemust ei ole andnud. Väga kahju on, sest õunad on väga head ja vaatamata sellele täpilisusele säilivad väga kaua. Peale uut aastat olid veel niisugused, nagu oleks alles puult võetud, ei olnud üldse närbunud.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Vähikolle on mõistlik siluda ja värvi või puupalsamiga katta. Milline värv, milline vähikolle välja lõigata jms leiab õunapuu.eu lehelt.

Kahest pritsimiskorrast on vähe. Pritsima peab ka oksi ja tüve. Siit saate täpsed juhised:
http://ak.rapina.ee/tairi/Taimekaitsepuuvilja-marjaaias/keemiline_taimekaitse.html
 

Küsimus: Mida peaks viljapuuaia rajamisel puude-põõsaste omavahelise asukoha ja ilmakaarte osas jälgima?27.03.2012

Plaan on rajada täiesti uus viljapuuaed koos põõsastega, majast eemale vabale alale, kus on 75% päevase päikese ligipääsust. Plaanis istutada 5 õunapuud, üks varane nt. Valge Klaar, siis kindlasti sibulõun, Kuldrenett ja paar mahlaõuna. Kümmekond sõstrapõõsast - must, punane ja valge, mõned tikrid umbes 5 põõsast ja vaarikad. Kas peaksin vaatama kuidas miski ilmakaarte suunas asetseb ja millised põõsad millisesse asokohta paremini sobiksid?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Jah.

Mõistlik on alustada aia planeerimisest ja kujundamisest, kus võetakse arvesse kõiki muid soove ja vajadusi, mitte ei mõelda ainult viljapuude ja marjapõõsaste peale. Aeda kujundades saab viljapuid ja marjapõõsaid, isegi vaarikaid väga edukalt kujunduses ära kasutada. Õigesti lõigatud ja hooldatud viljapuud on omaette väärtus. Viljapuud ritta ja marjapõõsad vahele nagu vanasti istutati, tänapäeval enam ei maksa. Tavaliselt tehaksegi viga sellega, et aeda rajatakse jupi kaupa, nägemata tervikut. Viljapuud istutatakse ära ja siis hakatakse iluaeda rajama. Pole harv juhus, kui alguses ei soovitagi iluaeda rajada, aga juba järgmisel või ülejärgmisel aastal see soov tekib :) Kui aiaplaani enne rajamist ei ole, siis on üsna tõenäoline, et esimese valitud istutuskohaga ei olda rahul ja ümberistutamisega viiakse puud stressi.

Veel võiks arvestada, et õunapuud ei talu kõrget põhjavett ja ei taha kasvada veesoonte peal. Ka ei tohiks viljapuid lohku istutada, sest seisev vesi teeb puudele liiga. Päikese liikumisega peab ka arvestama - puud ei tohi kõrgeks kasvades põõsaid päikese eest varjata.

Kui ise ei tule lahenduste peale, siis tasub käia mõnel koolitusel, kutsuda aiakujundaja aeda nõu andma või tellida aiaplaan. Plaanin loengut aprillis või mai kuus Tallinnas ja Tartus. Täpsema info leiab siit http://www.virkus.com/aiandus/koolitus-2/

Piret
 

Küsimus: Kas kitsede poolt kahjustatud elupuudest saab veel asja?15.02.2012

Tere! Meie elupuid (Harilik Brabant) on maal käinud kitsed sellel talvel näksimas (söömas), elupuud ise on veel väikesed, umbes 100-120 cm kõrgused. Kahjustatud on ka latvasid ja oksad väga ära räsitud.
Kas nendest puudest saab veel asja? Mida nendega edasi teha?
Ette tänades

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Elupuudest saab enamasti asja. Nad tuleb nüüd kenasti korda lõigata. Kirja teel ei ole võimalik lõikama õpetada. Tulge mõnele koolitusele. Isegi minu õunapuude lõikamise koolitusel saate vajalikud oskused.

Täna on paigas koolitused Tallinnas ja Tartus.
Täpsem info: http://õunapuu.eu/koolitused
 

Küsimus: Mida teha, et ploomi viljad ei kukuks enne valmimist maha?24.01.2012

Tere!
Minu ploomipuu õitseb normaalselt, vilju loob vähe ja mingi aja pärast kukuvad maha. Need, mis suuremaks kasvavad, kattuvad mingi aja pärast vaigu pisaratega. Nii, et saan ainult mõne ilusa ploomi. See puu oli aias enne, on vast 6-7 aastane ja ei tea täpselt mis sort on, aga tundub emma leperman või viktoria. Puu ise on ilus ja umbes 3 meetri kõrgune. Olen kasutanud pritsimiseks aianduspoodides soovitatut kuid tulemusteta. Kasutasin ühel aastal Topas 100EC ja teisel aastal Fastac50. Tegin lahuse nii nagu õpetuse peal oli ja pritsisin siis, kui pungad hakkasid natukene avanema. Just nii nagu õpetati, aga tulemust ei ole. Palun aidake! Võib-olla oskate aidata ka mingi nipiga - puu õitseb väga rikkalikult kuid saak on, kaasa arvatud nendega mis maha kukuvad, küllaltki väike.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Factac50 on kahjurile sobiv. Aga pritsida tuleb 3 korda: kevadel enne pungade puhkemist ja kevadel peale õitsemist, aga enne kroonlehtede langemist. Ja 3. kord sügisel peale saagikoristust karbamiidi (400g/ 10 l) vesilahusega. Seda protseduuri võib teostada ka varakevadel enne pungade puhkemist.

Kirjelduse järgi on tegemist ploomimähkuriga. Aga ka ploomivaablane kahjustab niimoodi vilja, kuid tema kahjustab ka õisi, mille tagajärjel õied varisevad. Kui õisi on palju, aga vilju vähe, siis võib tegu olla ka ploomivaablasega.

Mahe tõrje:
Ploomivaablane õnnestub kevadel varahommikul puult maha raputada. Laotage puu alla kate ja hävitage röövikud lõkkes.
Kahjustatud ploomid korjake kohe kokku ja hävitage lõkkes, sest nad väljuvad maha kukkudes viljast ja lähevad talvituma.
Puud tuleb puhastada korbast, et vähendada ebaröövikute talvitumisvõimalusi.
Püünisvööde paigaldamine tüvedele annab ka tulemusi, et kinni püüda talvituma minevad röövikud.
Sügisel kobestada puude võraalust, et hävitada talvituma läinud ebaröövikud. Kusjuures osa vastseist jääb mulda 2-3 aastaks, kindlustades nii soo kestvuse.
 

Küsimus: Kuidas mõjub maakütte torustik puudele-põõsastele?11.01.2012

Tere! Lasime aeda panna maakütte torustiku. Kõik vanad viljapuud ja marjapõõsad kaevati välja. Kevadel tahame rajada uue aia, aga kuidas mõjub see torustik noortele viljapuudele ja marjapõõsastele või ei saagi neid enam istutada ja peab leppima ainult lilledega?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Põõsaid võib õnnestuda kasvatada, aga puid torustiku peal mitte. Võtke ühendust piret@virkus.com või tel 5049835. Ma tean lahendust :)
 

Küsimus: Mida teha pärast seda, kui linnupiimalill on õitsemise lõpetanud?11.01.2012

Tere!
Sain nn. linnupiimalille sibulad 2 tk, kasvama hakkasid mõlemad, ühele tulid siiski ainult lehed, teisele aga hoopis 2 vart, kuhu kasvasid ka õied. Internetis tundusid lühikesed lilled olevat, aga minul läksid lillevarred üle meetri pikaks. Kui nad on ära õitsenud, mida nendega edasi teha, kuidas sibulaid hoida?
 

Küsimus: Kuidas talvel hüatsinti hooldada?15.12.2011

Tere!
Möödunud talvel kingiti mulle hüatsindi sibul koos kolviga. Õpetust oli ainult niipalju, et kolvi tuli vesi panna ja sibul panna kolvi suu peale selliselt, et ainult puudutas vett. Ja sibul hakkaski juuri kasvatama ilma, et oleks vees olnud. Kinkis mulle 2 valget lõhnavat. Pärast õitsemist otsustasin sibula mulda istuda. Lehed läksid kollaseks ja tulid ära. Panin sibula pimedamasse kohta, aeg-ajalt andsin mõne lonksu juua. Novembri alul hakkas uusi lehti kasvatama. Praeguseks on tal hulga "lapsi" hakanud kasvama. Aga pott on väike, sest juured on põhjast läbi kasvanud. Samuti on tunne, et ema ja laste kasvamise ruum jääb kitsaks ka laiust pidi. Peaks vist hakkama ümber istutama. Aga milline peab muld olema - kas happeline või mitte? Olen lillepoodidest küsinud, aga vastatakse, et talvel ei istutata. Pealegi on mulla peale tekkinud õhuke hallikas hallituse taoline kiht. Aga ema vist tahab õitsema hakata.
Palun anke head nõu. Ette tänades A

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Oodake veidi, arvata võib, et ta hakkab teil nüüd õitsema. Kui juured on väljas, siis vaadake, et taim janusse ei jääks. Kobestage pealt mulda. Peale õitsemist võtke ümberistutamine ette. Pange kõik eraldi parajatesse pottidesse. Suurtes pottides hakkavad taimed asjatult juuri kasvatama. Tavaline muld. Talitage sarnaselt.