Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida saaks ette võtta, et koer ei käiks kogu aeg pereliikmetel järel, see on juba häirivaks muutunud?09.08.2013

Tere!
Meie 8-kuune koer käib pereliikmetel pidevalt kannul ja toas ei ole võimalik sisuliselt üksi kuskile minna. See käitumine on muutunud üsna tüütuks, sest ta takistab oma kannul käimisega liikumist. Päeval on ta üksi kodus, kuid üsna lühiajaliselt ja teda ei näi see häirivat. Ka siis, kui ta on unine, tuleb ta ikka oma pesast üles ja jalutab inimestega kaasa. Miks koer nii teeb ja mida saaks teha selleks, et seda käitumist vähendada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Võib olla teie koer on ebakindel või isegi arg. Ta tunneb, nagu väike laps, palju turvalisemalt ennast teie kõrval. Kui teid see segab, proovige temast mitte välja välja. Aga tingimata mõne aja pärast mängige temaga, tehke lihtsaid kuulekuse harjutusi majusega, mänguasjaga. Soovitav, et see oleks ühel ja samal ajal. Koer harjub ära, et ta ei saavuta teie tähelepanu jalutuse, treeningu ja toidu andmise vahel. Selle koeraga ei tohi mingil juhul käituda rangelt. Palju aitaks puur, kus koer saab oma isikliku territoorium ja õpib seal puhkama ja saab turvalise tunde.
 

Küsimus: Milline peaks olema 4-kuuse Yorkshire terrieri kaal?02.08.2013

Tere
Kodus on kasvamas 4-kuune Yorkshire Terrieri kutsikas. Küsin koera kaalu kohta. Mis on sellises vanuses normaalne kaal, et täiskasvanuna mahuks standardisse?
Meie kustikas kaalub 2kg ja 600 g. Kas ta kaalub liiga palju?

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Teie poolt küsitud tõu kohta annab kõige paremat informatsiooni tõuühing. Nende kodulehelt leiate nii mõndagi.
http://www.yorkshire.ee/


Lugupidamisega

Astrid Lundava
 

Küsimus: Kuidas sobiksid kokku yorkshire ja labrador?01.08.2013

Tere!
Meil on plaanis võtta varsti yorkshire terjer, aga meil on juba labradori retriiver, kes on aastane. Kas yorkshire hauguks siis kogu aeg jne? Kokku neid muidugi ei laseks, aga jah. Ja olen kuulnud, et puhas yorkshire on nõrgem, kui natuke segatud, kas see on tõsi?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Kõik koerad on erinevad. Labradorid on erinevad ja yorkshire terjerid on erinevad. Mina olen näinud palju peresid, kus väga sõbralikult elavad koos suured ja väiksed koerad. Eriti labradorid on väga head kutsikate lapsehoidjad. Oluline on see, et vanema koera elu ei muutuks halvemaks peale uue koera ilmumist. Tuleb vanemale koerale näidata, et teie teda armastate, kõike anda talle esimesena, kallistada esimesena ja mitte provotseerida kadedust. Siis ma olen kindel, et kõik nende vahel läheb hästi.
 

Küsimus: Millise käitumisega väljendab koer oma kiindumust?01.07.2013

Mind on juba pikemat aega painanud küsimus, et kuidas teada, kas ma koerale meeldin või kas ta mind sallib? Mida ta kõige sagedamini teeb, et oma kiindumust väljendada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Muidugi kõik koerad armastavad oma peremehi. Aga nagu inimesedki, paljud koerad ei väljenda seda aktiivselt. Teine teema on see, et kas ta kuulab teie sõna ja millised on positsioonid teie vahel.
 

Küsimus: Kuidas õpetada 4-kuust saksa lambakoera kutsikat võõraste peale haukuma?05.06.2013

Tere
Saime 4-kuuse saksa lambakoera kutsika. Hetkel on ta nii heake. Pole haugatamise märkigi. Kuna elame metsa sees ning oleks vaja koera, kes hauguks kuidagigi kui võõras aeda siseneb, siis kas on mõned üldlevinud nipid, mida saaksime kasutada?

Ette tänades,

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Saksa lambakoertel peab kaitseinstinkt olema kaasasündinud. Aga see areneb vanusega. 4-kuusel kutsikal veel ei pea olema välja arenenud aktiivne kaitseinstinkt. Muidugi võib juhtuda, et teil on üldse väga sõbralik koer. Aga sellest on veel väga vara rääkida. Kuskil 1-aastalt saate minna kaitsekooli. Siis saab selgeks, kas teie koer on kaitsekoer või ei.
 

Küsimus: Mida teha, kui kutsikas ei õpi õigesse kohta häda tegema ja tundub, et teeb seda teadlikult?06.05.2013

Tere!
Mul on 5-kuune yorki poiss. Probleem on selles, et ta ei ole nõus pissima ei lapile ega ajalehele. Õues on veel liiga jahe ja õues õpetada veel seetõttu ei saa. Kuskil 3 kuuselt oli tal ajalehele tegemine selge, aga siis kolisime ja sellega millegi pärast unustas ta õpitu. Nüüd teeb ta häda salaja, siis kui keegi ei vaata. Aga riielda ei saa, kui peale ei satu, sest siis ta ei saa enam aru mille pärast ju riieldakse. Kui satun peale, keelan teda ilusti ja tõstan õigesse kohta - sealt läheb ta kohe minema ja ei tee üldse, mängib nö solvunut. Iga kord kui teeb õigesse kohta (mis juhtub viimasel ajal järjest harvemini ) annan preemiat ja kiidan. Olen kogu aeg kasutanud sama taktikat, nii nagu soovitatud - iga kord kui teeb õigesse kohta, premeerin ja kiidan, kui ei tee, siis keelan rahulikult ja tõstan õigesse kohta. Ta saab väga hästi aru, mis tähendab käsklus "ei tohi", igal muul ajal reageerib ta sellele ilusti, aga ainult mitte pissimise ega kakamisega. Olen täiesti mures ega tea enam, mida ette võtta või mida ma valesti teen. Ta on muidu väga kuulekas ja tubli poiss, ainult häda tegemine on probleem. Kodus on kõik vaibad ja põrandad täis lastud ja samamoodi pissib ta külas käies vaipadele ja põrandatele. Ilmselt pole probleem tõsine, kuna ta on alles 5-kuune, kuid olen siiski mures, kuidas teda õpetada, kui ta seda salaja ja minu seljataga teeb, ma ei saa ju tal iga sekund järgi käia. Ja ma olen täiesti kindel, et ta teeb seda teadlikult, sest muidu on ta väga arukas ja õpib kiiresti. Kas on midagi, mida ma teen õpetamisega valesti? Kas on veel mingit nippi või lahendust?


Ette tänades!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Teie koer on veel noor. Praegu on väga head ilmad, leidke aega teda õpetada väljas häda tegema. Minu naabritel on yorki tüdruk. Nad jalutavad temaga 3 korda päevas, iga ilmaga ja talvel samuti. Ei esine mingeid probleeme. Selleks, et ta õpiks kodus mitte häda tegema, pange talle nn "püksid". Las ta mõni aeg käib kodus pükstega. Võtke ära ainult enne välja minekut. Aga koera tuleb välja viia iga kord peale magamist, söömist ja peale aktiivset mängu. Ja veel: isane koer ei pissi ainult selleks, et pissida. Isased kasutavad uriini infojagamiseks. Nad peavad märgistama territooriumi enda ümber. Sellisena on loodus neid loonud. Tüdrukuid veel võib õpetada oma häda tegema ajalehe peale, aga isased oma hormonaalse arenguga peavad märgistama territooriumi. Või tuleb hoida koera puuris ja lasta välja rihma otsas ja kontrollida kus ta oma häda teeb. Aga mina soovitan õpetada oma häda väljas ajama. York on väga aktiivne koer. Selleks, et tema iseloom ei läheks halvemaks, tuleb tal energia välja elada, muidu läheb see valesse suunda.
Kõike head teile!
 

Küsimus: Kas taksil tagumistel käppadel viies varvas on normaalne?02.04.2013

Tere,
Millal on standard taks täiskasvus? Ja mis peaks olema tema normaalkaal?
Üks küsimus veel, kas taksil tagumistel käppadel viies varvas on normaalne? Ise pole sellist asja enne ühelgi koeral näinud, viiendad varbad on nagu rohkem jala küljest lahti.

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Enamus väiksematest tõugudest kasvavad oma kasvu täis 6-ndaks elukuuks. Päris täiskasvu koos arenenud lihastiku ja luustikuga saavutavad koerad 2-3 aasta vanusena.
Tõustandard annab standardtaksile kaaluks 9 kilo.
Taaskord tõustandard annab vastuse ka nn lisavarvaste kohta:
Tagakäpad: Neli tihedalt kooshoidvat, hästi kumerdunud varvast. Toetuvad täielikult tugevatele padjanditele.
Eestis on kaks organisatsiooni, kes taksidega tegelevad, ehk leiate infot rohkem nende veebilehtedelt:
http://www.taksid.ee/index.php/ee/
http://www.taksiklubi.ee/

Lugupidamisega

Astrid Lundava
 

Küsimus: Kuidas muuta koera agressiivsust teiste koerte suhtes?01.03.2013

Tere,
Palun soovitage käitumisspetsialisti/treenerit Tallinnas, kes annaks nõu, kuidas muuta koera agressiivsust teiste koerte suhtes.

Koer on aiast väljas jalutades agressiivne teiste koerte suhtes.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Olen kindel et kõik atesteeritud Kennelliidu koerte koolitajad oskavad teile aidata. Nende nimekiri ja andmed võib näha EKL Koolitust Koordineeriv Kogu kodulehel.
 

Küsimus: Kuidas kasvatada kutsikat, et ta ei oleks agressiivne ja ei kardaks teisi?28.02.2013

Tere!
Mul on 7-kuune väikest kavu segavereline koer. Praegu ta haugub iga väiksema heli peale. Öösiti ka. Kui meile tulevad külalised, siis ma kardan koera lahti lasta, sest ma ei tea, mida ta teha võib. Ma tahaksin Teie nõu. Kuidas kasvatada koera, et ta ei muutuks agressiivseks ja oleks sõbralik ka võõraste vastu?
Ette tänades.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Püüdke suunata koera tähelepanu positiivsele tegevusele. Need on lihtsad ülesanded, mis tuleb väga hästi motiveerida maiusega või mänguga. Soovitan pöörduda professionaalse treeneri poole, kes näitab neid ülesandeid ja harjutusi. Igapäevased trennid 15-20 minutit, mis õpetab koera positiivsele tegevusele, väga hästi mõjub närvisüsteemi tugevdamiseks ja teeb teda kindlamaks ja juhtivamaks. Maha surumisega, pidurdamisega, ähvardusega ja karistusega võib seda probleemi veelgi süvendada.
 

Küsimus: Kui palju peaks 11-aastane lambakoer päevas liikuma, jooksma?18.02.2013

Tere! Olen isase 11-aastase segaverelise saksa lambakoera omanik. Koer on suur, turja kõrgus üle keskmise, ja energiline. Pool aastat tagasi tegi läbi tagumise jala rebenenud ristatisideme operatsiooni. Kuna sellest taastumine kulges komplikatsioonidega (haav ei paranenud kiiresti), tuli piirduda pikalt päevas vaid lühikeste jalutuskäikudega, mille tulemusel on ta tagumised jalalihased kõhetunud. Ausalt öeldes olin ise sellest operatsioonist hirmul ning piirasin liialt ta liikumist. Aga see on paraku tagantjärgi tarkus. Sel kuul olen aga teinud temaga pikki jalutuskäike - 8-10 km ning need ei ole olnud niisama tuiamised, vaid tempokad - koer sörgib terve teekonna. Tagajalgade liikuvus on läinud selle tulemusel paremaks: astumine on läinud taas vetruvamaks ja kõrgemaks. Kuid - uus hirm on platsis:) - ega ma talle nende rännakutega liiga tee. Seoses sellega küsikski - milline peaks välja nägema 11-aastase koera liikumisplaan? Kui mitu km päevas tuleks maha käia ja millise tempoga? Kas 10 km on sellises vanuses koera jaoks liiga palju sörkimist? Järgmisel päeval ei täheldanud tal mingeid vaevusi, ta oli endiselt ergas.
Vastuse eest tänud ette!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Aitäh küsimuse eest, kuid sellele küsimusele ma interneti kaudu soovitusi anda ei saa. Koerad on nagu inimesed - vananevad erinevalt. Minu esimene Ida-Euroopa lambakoer sai 10-aastasena kolmanda koha Nõukogude Liidu koerte mitmevõistlusel, kus koer pidi jooksma koos sportlasega pika raja väga raskete takistusetega ning kinni pidama varukamehe. Siis oli mul Saksa lambakoer, lõbus aktiivne ja terve kuni 14-nda eluaastani. Ja oli ka Saksa lambakoer haige selgrooga ning teine haigete puusadega. Nad vananesid kiiremini. Muidugi peab koer liikuma. Mina arvan, et sellises vanuses koer oskab juba ise valida õige tempo ning minu arvates ei tohi jalutada koeraga nii kaua kuni ta hakkab aeglase tempoga liikuma teie järgi.