Loomaarst

Küsimus: Kass on ennast kõhu pealt karvadest paljaks lakkunud31.03.2011

Tere!
Mul on mure oma 7-aastase emase (steriliseeritud) kassi pärast. Viimaste aastate jooksul on ta oma karvkatet intensiivselt puhastades kõhualuse täiesti paljaks lakkunud. Alguses oli see karvadeta nahapind väike, aga nüüd lausa tagumiste jalgade sisepind ja hõrenenud on ka karvad saba peal. Toidan teda kuivtoiduga Royal Canini (steriliseeritud emasele kassile - väike kalorsus), muud ta eriti ei taha. Sama sööki on ta saanud juba 4-5 aastat. Olen talle andnud lisaks piima ja kohvikoort, aeg-ajalt ka tuunikala konservi. Ta on ülekaaluline. Võõraste suhtes tõrjuv ja kartlik.
Palun andke nõu!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui nahk on ilus, ei ketenda ega puneta, pole koorikuid ega kärnasid, on tegu tõenäoliselt mittepõletikulise alopeetsiaga. Kõigepealt peaks olema kindel, et kassil ei esine puudulik karvakasv, vaid ta tõesti lakub oma karvad ära. Kuna Teie kirjast loen ma välja, et ta seda tõesti teeb, siis kõige tõenäolisemad põhjused selleks on kirbuallergia ja/või toidutalumatus.

Isegi kui Te kirbu(d) täiesti kindlalt välistate, oleks mõistlik talle kirburohi manustada ja vaadata, mis juhtub.

Toiduga võiks teha nii, et jätate talle ainult kuivtoidu ja puhta vee ning piim-kohvikoor-tuunikalakonserv jäävad esialgu ära, umbes kuuks ajaks. Kui siis kass lõpetab lakkumise, hakkate ükshaaval andma talle varasemast menüüst toite ja kui ta uuesti ennast lakkuma hakkab, on see toit tabu. Võib ka olla, et see kuivtoit ei sobi. Royalil on olemas ka kasside hüpoallergilist toitu, millega saab toidutalumatust välja selgitada.

Mina uuriksin kindlasti ka kassi uriini, palpeeriks tema piimanäärmeid ja teeks ka röntgenipildi, et välistada/kinnitada silmale mittenähtavaid probleeme. Kuna kass on Teil kartlik, saan ma aru, et kliinikusse temaga minna on problemaatiline. Soovitan seda siiski teha, et me midagi olulist maha ei magaks. Aeg-ajalt esineb kartlikel kassidel ka psühhogeenset tüüpi alopeetsiat ehk siis mingi stressiolukord kutsub esile tungi ennast lakkuda rohkem kui tarvis. Probleem on kindlasti tõsine ja süvenev ning kõigi nüansside väljaselgitamine eeldab päris pikka vestlust Teie ja Teie loomaarsti vahel.