Loomaarst

Küsimus: Kas 15-aastasel kassil oleks mõtet lasta uurida kasvajat ja kas ta elaks narkoosi üle?16.01.2013

Tere,
Minul on 15-aastane emane kass. Tal on u 5 aasta eest eemaldatud emakas kasvaja tõttu. Võimalik riskifaktor oli see, et ei lasknud kassi omal ajal steriliseerida vaid andsime tablette.
Tal on nüüd ühe piimanäärme kõrval hästi palpeeritav kõva konsistentsiga ümar moodustis, mille läbimõõt on umbes 2 cm. Arvatavasti on see seal juba kuid olnud ning vähemalt ei tundu kassile häda tegevat.

Kas on mõtet lasta uurida kasvaja maliigsust ja see eemaldada?
Kas nii vana kass üldse elaks üldnarkoosi üle?

Suur tänu,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti on mõtet uurida, eriti kui kasvaja on veel mõõtmetelt väike. Soovitan FNA eht peennõelaspiratsiooni teel saadud materjali tsütoloogilist uuringut. Ja kindlasti on mõtet kasvaja eemaldada, kui kiisu tervis võimaldab. Kasvaja ei kao kuhugi ja nagu nimigi ütleb siis kasvab ainult suuremaks.
15-aastasel kassil on loomulikult tänu oma väärikale eale suurem narkoosiriski oht aga ka temast palju vanemad on lõikuse edukalt üle elanud. Kindlasti saab enne teha kiisule vereproovi, et oleks kindlam ja tema organismi üldseisund teada.
Maliigse uuringutulemuse korral oleks mõistlik teha enne lõikama asumist ka kopsuröntgen.