Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas teegu võib olla tiine või on midagi tõsisemat viga, kui alt tuleb verd?28.09.2015

Tere. Mul on mure, et minu 4-kuusel deegul tuli vagiinast verd. Plaadi peal oli pikk vere triip ja alt oli verine. Muidu paistab ta terve. Sööb ja joob ilusti. Laseb kätte võtta, ei anna märku, et oleks valus kusagilt. Ei ole loid. Kaalu on ta ka juurde võtnud 1 kuuga 35g (kaalub 196g). Kui me poest ta ostsime, siis ta oli isasega ühes puuris (oli siis 3-kuune). Silmnähtavalt on paksemaks ka läinud võrreldes teise deeguga, kes on 6-kuune ja kaalub 191g. Teine on ratta peal enamus ajast, et tal polegi võimalik joosta seal eriti. Kas võib olla, et on tiine? Või siis midagi tõsisemat viga?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

3 kuune deegu on juba suguküps ning tiinus pole seega kindlasti välistatud. Tegelikult ei tohiks isaseid-emaseid deegusid loomapoodides ühes puuris hoida, sest sageli pannakse ühe pesakonna pojad kokku, sugudel vahet ei tehta ja tulemuseks on suguluspaaritus ( tagajärjeks arenguhäiretega loomad)
Kuna deegupojad on suhteliselt suured, siis võtab ka emane deegu kuskil 2 nädalat enne oletatavat poegimist silmnähtavalt kaalus juurde ja võib muutuda ka närvilisemaks, sest ei saa enam hästi oma igapävaseid deegu-asju teha
Kuna aga deegudel kestab tiinus umbes kolm kuud, siis on ka variant, et tal on teatud innatsükli faas. seda saab nii välisel vaatlusel kui ka kraadides tuvastada. selleks peaks aga kliinikusse minema
 

Küsimus: Mitu korda päevas peaks koeraga õues käima?19.09.2015

Tere!
Tegemist on 10-kuuse tiibeti spanjeliga ja ta käib meil juba kuu aega õues ainult kaks korda päevas: hommikul vastavalt tõusmisele kas kell 6, 7 või 8, nädalavahetustel isegi 9 või 10 ja õhtul kell 19.
Enne seda käisime teatud perioodil kolm korda päevas. Ja kutsikana muidugi alailma, alguses iga tunni tagant, siis kahe jne.
Olen nüüd netist veidi uurinud ja enamasti väidetakse, et kaks korda on ikka liiga vähe ja koeral on halb ja tegelikult tahaks ta rohkem minna ja tervisele äärmiselt kahjulik jne. Kuidas siis tegelikult sellega on? Mina oma koera vaadates ei näe, et tal halb oleks ja ta isegi ei kiirusta kunagi õue, vaid veel sööb enne rahulikult ja mängib kassiga jne. Tuppa ei tee ta ammu enam.
Minu küsimus ongi see, et kui koerale endale tundub selline kaks korda pissil/kakal käimine sobivat, siis kas oleks põhjust teda hakata ikka veel kolmaski kord õue viima, seda enam, et see ei sobi igapäevaselt meie elukorraldusega ning ei näe koeral poolt ka selleks vajadust.
Palun kommenteerige. Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ühelgi loomal pole tõenäoliselt mitte midagi lisaõueskäigu vastu. Eriti veel siis, kui ta saab teiega koos olla
Kindlasti loom harjub elurutiiniga ( muuhulgas ka oma õueskäikude aegadega) ja võtab sellest, mis talle pakutakse maksimumi.
10-12 tundi pissilkäimiste vahe võib tunduda tõesti pikk, aga kõige parem olukorra indikaator on ikkagi koer ise. Küllap ta teeks ka loigu, kui enam ei kannata. Otseselt tervise seisukohalt kuskil kirjas pole, milline peab olema intervall. Närvisüsteem annab märku, kui põis on täitunud ja esimesel võimalusel see tühjendatakse. Tegelikult tuleb märguanne juba siis, kui põis on alles 25% täitunud nii et kannatamisruumi veidi on.
Te võiksite proovida kolmanda jalutuskäiguga näiteks õhtuti nii hilja kui võimalik ( kas ta teeb kohe häda või pigem nuusib) ja nädalavahetustel
Kirjast ei selgu, kas koer on isane või emane, steriliseeritud/kastreeritud. Jooksuajal näiteks on urineerimiskäitumine hoopis teistsugune.
Pidage nõu oma loomaarstiga ning mure ja vajaduse korral saab kasvõi uriiniproovi uurida
 

Küsimus: Kas saame ise ravida kui koeral tuleb silmast helerohelist eritust?19.09.2015

Tere. Probleem 6-kuuse ameerika staffordshire terjeriga. Avastasime 3 päeva tagasi, et üks silm ajab rähma. Puhastasime kummeliteega õhtuti, tundus, et läks paremaks. Täna hommikul oli asi aga hullem, mõlemad silmad rähmased (heleroheline eritis), lisaks sellele on ka nüüd kõht lahti. Kas peaksime viivitamatult arstile pöörduma või on soovitada mingisuguseid silmatilku enne arstile ruttamist?
Aitäh

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Pöörduge kindlasti. Kummelitee ei ole tegelikult sobilik vedelik silmade puhastamiseks, sest sisaldab nii õietolmu kui ka parkaineid, mis ärritavad silma veelgi.Sobivad spetsiaalsed lahused või ka füsioloogiline lahus mida saate vajadusel loomakliinikust
Kummel sobib pigem kompressi tegemiseks. Lisaks sellele võib tõsise põletiku korral ainult puhastades või loputades levitada selle tekitajaid ka teise silma ja sealt nina-neelu kaudu ka mujale
 

Küsimus: Kas kassi peab ebatiinus korral steriliseerima, et ei tuleks kasvajat ja hormoontase stabiliseeruks?16.09.2015

Tere. Meil on 3-aastane emane kass, kes ei indle. Käib vabalt õues, aga maja ümbruses, mitte kaugel. Nüüd on tal kõht nö väljaveninud (pole paks ega ületoidetud) ja rinnanibud kõvad. Üks arst ütles, et ebatiinus ja peab steriliseerima, et ei tuleks kasvajat ja hormoontase stabiliseeruks. Kas ikka peab või mida edasi ette võtta?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Vabalt õues käiv emane kass oleks tark igal juhul steriliseerida.
Suguhormoonide regulatsiooni häired võivad põhjustada nii piimanäärmetega ( mastopaatiast kuni halvaloomuliste kasvajateni) kui ka emaka- ja munasarjadega seotud probleeme ( endomeetriumi düsplaasia, tsüstiline hüperplaasia, püometra) ja siis on lõikus juba tunduvalt raskem nii loomale kui lõikajale ning ka hind tuleb kordades kallim
 

Küsimus: Mis võib viga olla, kui kassipojal on suuümbrus tumedaks muutunud?15.09.2015

Tere. Paar nädalat tagasi leidsime tänavalt ca kahe kuuse kassipoja. Väga aktiivne ja mängib palju. Umbes nädal tagasi hakkas kassi suu ümbruse nahk tumedamaks minema. Hetkel on sealt ka katki, kuid verd ei ole. Samuti on selles piirkonnas vähem karvu. Ka vurrud on väga hõredaks jäänud. Kahjuks elan kohas, kus loomaarsti külastus võimatu.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tegemist võib olla tõenäoliselt seenhaigusega, aga välistatud ei ole muidugi ka erinevad puudushaigused mis on seotud sellega et ta oli tänavakass. Kas parasiiditõrje on talle tehtud? Äkki on võimalus sokutada ennast kellegagi kaasa mõnda linna ja käia arsti vastuvõtul ära.
 

Küsimus: Mida teha, kui leidsin kassil turja pealt paari cm suuruse karvadeta laigu?15.09.2015

Tere! Minul on siis selline mure, et avastasin täna kassi turja pealt umbes pöidlaotsa suuruse või veidi suurema karvadeta ligu. Nahk seal on verine, kassil on ka paar korda varem nii olnud, aga see laik pole olnud nii suur. Mida peaksin tegema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Karvadeta laik kassi puhul võib alati viidata seenhaigusele (nn kassihaigus) ja kuna see on ka inimesele nakkav, soovitan kindlasti arsti juures ära käia ning proovid teha. Kui arst seda laiku näeb ja Teiega ka vestelda saab, võib muidugi selguda ka mingi muu probleem aga igal juhul on ravi kõige täpsem.
 

Küsimus: Kas jänestele antakse ka ussirohtu?15.09.2015

Tere, sooviksin teada, kas ka jänestele võib anda ussirohte, et ennetada soolteparasiite?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Profülaktiliselt ja suu kaudu, nagu kassidele-koertele, lemmikloomana peetavatele jänestele ussirohtu ei anta. Pigem toimub see küülikufarmides ja kasvandustes. Koerte ja kasside puhul on regulaarne ussirohu manustamine tähtis ka sellepärast, et õues liikudes, kas siis omapäi või paela otsas, levitavad nad oma väljaheidetega siseparasiitide mune ning seega võivad nakatada nii teisi loomi kui ka väikelapsi.
Jänestel esineb siseparasiitidest nii ümar- kui paelusse kui ka ainurakseid parasiite. Ümarussidel vaheperemehi pole ja nakatuvad jänesed põhiliselt saastunud söödaga. Paelusside puhul aga toimub nakatumine kas kasside, koerte või isegi rebaste vahendusel, kes siis omapäi või koos peremehega on külastanud kohti, kus jänesed söövad või kust nendele rohelist tuuakse.
Kui jänestel tekivad sooleparasiitidele viitavad kliinilised tunnused nagu pulstunud ja läiketa karv, karvakadu, seedehäired, loidus, roojamasside kleepumine päraku piirkonda, perineaalne dermatiit, siis tuleb kindlasti võtta loomaarstiga ühendust, kes ühe võimaliku ravina määrab ka parasiiditõrje preparaadi, mis vastab looma eale ja kehakaalule. Samuti võidakse teilt paluda jänese väljaheidete kogumist viie päeva jooksul. See on vajalik roojaproovi jaoks.
 

Küsimus: Mida teha, kui kahtlustan, et kassipojale on nohurohtu määratud tema kaalu kohta liiga palju?09.09.2015

Tere!
Umbes ühe kuu vanusel kassipojal on nohu, hingab vahel läbi suu. Ka silmad ajavad rähma. Viisin kassipoja kohaliku veterinaari juurde, kus määrati kassipojale tabletid. Ta ei kaalunud kassi ja internetist toote kohta infot saades, kardan, et kogused on liiga suured.
Tabletid Clavaseptin 50mg, pool tabletti 2 korda päevas, 5 päevase kuurina. Kiisu ise kaalub umbes 500g.
Kas peaksin koguseid vähendama?

Tänan

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Palun helistage mulle kliiniku telefonil 5053111 ja arutame seda.
Oleks vaja Teie käest kiisu kohta küsida, enne kui saan täpse vastuse anda
 

Küsimus: Kas peaks pöörduma arsti poole või saab millegagi puhastada, kui kassil tuleb silmast rähma?09.09.2015

Tere. Minu kassil tuleb teist päeva silmast rähma. On tumeroheline ja nagu paksem tatt. Kas peaks pöörduma arsti poole või saab millegagi puhastada? Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Kui eritis silmast on tumeroheline ja paksema konsistentsiga, tuleks igal juhul silmad ette näidata, sest sellisel juhul puhastamisest üksi ei piisa. Puhastamine on loomulikult hea ja vajalik, sest selline eritis kleepub ripsmete ja silmaümbruse karvade külge ning ärritab nahka ning on soodsaks kasvulavaks bakteritele. Puhastada sobib kas spetsiaalse lahusega mida saab kliinikust või ka füsioloogilise lahusega.
 

Küsimus: Kas see võib midagi ohtlikku olla, kui minu toidetaval kodutul kassil on silmad põletikus ja ila kogu aeg tilgub?27.08.2015

Meil hoovi peal on üks kodutu kass, keda ma lihtsalt toidan, toas ei käi, kuna pelgab inimesi. Ei oska öelda kassi vanust ega seda, kas ta on millegi vastu vaktsineeritud või mitte. Umbes nädal tagasi jäid tal silmad haigeks ja eritub mingit vedelikku, nüüdseks kaks päeva tagasi jookseb ila suust ja kohe väga palju, ilakett koguaeg ripub, ja täna avastasin, et tal isegi lõug verine vist aga ila ikkagi tuleb ohtralt. Kass on iseenesest väga pelglik olnud ja tuppa pole trüginud aga peale seda kui haigussümptomid tal välja tulid, on ta tuppa tulnud ja väga julgeks läinud. Ise kahtlustan, et äkki on tal marutaud ja tegime igaks juhuks endale ja lastele vaktsiini ära. Arstid olid öelnud, et kui meil kolmanda vaktsiiniga pole kass ära surnud, siis marutaudi tal pole. Aga ma ei hakka riskima veel enam oma laste pärast, niisiis ma soovin teada mida arvate teie? Kas mul oleks mõistlik kass magama panna? Ise ei julge enam kassi lähedale minna :(

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Marutaudi kahtluse puhul tuleks teavitada maakonna Veterinaarkeskust või siis otse Teie omavalitsuse volitatud veterinaararsti, kes vajadusel looma karantiniseerib. Marutaudi puhul saabub surm teatud aja jooksul ja sel haigusel on oma kindlad sümptomid mida karantiinis olles tuleb jälgida. Kui ka laborivastused post mortem kinnitavad marutaudi, siis on Teie ja kõigi teiste loomaga kokku puutunud inimeste suhtes kindlad meditsiinilised protseduurid
Kuna Eesti on olnud mõnda aega marutaudivaba riik, tuleks kaaluda ka teisi sarnaste sümptomitega kulgevaid haigusi ja eeskätt suuõõnega seotud probleemid - hammaste-ja igemete põletikud, süljenäärme probleemid, vigastused-ärritused-mürgistused
Kuna tegemist on kodutu kassiga, siis võiksite ühendust võtta mõne loomakaitseorganisatsiooniga, kes saaks aidata talle arstiabi organiseerida.