Asjaõigus

Küsimus: Kas ma tohin enda varale võõrale territooriumile järele minna?06.06.2018

Tere!
Olen mures enda endise elukaaslase pärast. Nimelt jäi pärast lahkuminekut auto(ka. tehniline pass) tema vanavanemate taluhoovi. Avaldades soovi enda autole järele minna, ütles isik, et ma ei saa seda tagasi (telefonikõne).
Auto on pangalaenu abil välja ostetud ning minu nimel. Kirjalik tõestus mul omastamise kohta puudub, kuid telefoni kõnes sõnas, et ma enda autot enam tagasi ei saa. Koos autoga ei ole ta nõus veel tagastama kahte jooksu auto rattaid, mille kohta isik väidab, et on varastatud ning olevat ka politseisse avalduse varguse kohta teinud (tõestust ei ole).
Velgedesse puutuv jutt on mul ka kirjalikult olemas. Olen püüdnud Temaga viisakalt kontakti hoida, et enda asjad tagasi saaksin, kuid tulutult.

Vastus: Meelis Pirn, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Barrister, http://barrister.ee/

Teil on õigus nõuda, et kinnisasja omanik lubaks Teid oma kinnistule, lubaks auto ja rehvid ära viia (Asjaõigusseadus § 42 lg 1).

Kui kinnistu omanik ei luba Teil autot ära viia, siis saate seda nõuda kohtu kaudu (Asjaõigusseaduse § 45 lg 1).