Korteriomandiõigus

Küsimus: Kas rõdude klaasimise peavad kinni maksma ka need, kelle rõdu ei ole?24.03.2018

Tere!
Meil 36 korteriga (24 rõdudega ja 12 rõdudeta) maja. Rõdud on korteriomanike nö ühisvara nagu katus ja koridor. Kui otsustatakse rõdude remondi küsimust, saan aru et n rõdu konstruktsiooniküsimus ja n rõdu külgede krohvimine (mis on fasaadiga seotud) läheb nö ühiskatlast. Aga kas n rõdude klaasimine (mis annab konkreetse väärtuse ainult konkreetsele korterile) on ka ühiskatlast makstav? Kust läheb piir ühisuse ja eraomandi vahel selles küsimuses? Või ongi nii, et mida iganes rõduomanikud otsustavad, tuleb rõduta kaasmaksta?
Korterit müües ei saa ma viidata ju naabrinaise toredale rõdule.

Lugupidamisega,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandi- ja korteriühistuseaduse (KrtS) §-st 4, mis sätestab kaasomandi eseme ulatuse, tuleks Teie kortermaja puhul eeldada, et 24 korteri rõdule klaaside paigaldamine ei ole
korteriomanike ühistes huvides.

Eeltoodu ei tähenda siiski automaatselt seda, et korteriomanike üldkoosoleku vastupidine otsus ei ole kehtiv. Otsuse kehtetuks tunnistamiseks tuleks pöörduda otsuse vastuvõtmisest 60 päeva jooksul kohtusse ning paluda kohtul otsus tühistada. Otsuse tühistamise põhiargumendi olete oma küsimuses välja toonud.

Korteriühistu organi otsuse kehtetust ja vaidlustamise korda reguleerib KrtS § 29.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ