Korteriomandiõigus

Küsimus: Kuidas majavalitsus peab maja eest hoolitsema ja selle kas mul on õigus neilt ka infot saada?15.03.2012

Lugupeetud vastaja,

Minul on mure majavalitsusega. Õigemini mitu muret, loodan, et olete võimeline minu poolt esitatavatele küsimustele vastama. Olen pöördunud oma küsimustega ka majavalituse poole, selle peale reageeriti väga ebameeldivalt ja saadeti mind vastusteta minema. Vastused oleks aga väga teretulnud...

1. Mis seadus reguleerib majavalitsuste tööd?
2. Majavalitus on OÜ, aga töötab linna alluvuses, kas linnal on siinkohal õigus neile ettekirjutusi teha?
3. Kas antud OÜ asjaajamine peab olema läbipaistev? St, kas minul, kui tavakodanikul, on õigus näha näiteks põhikirja?
4. Minu korteri temperatuur ei tõuse talvel üle 16 kraadi, kes peaks toasooja tagama?
5. Terve maja paneelide vahelt jookseb sisse vesi. Kas see peaks olema minu parandada või käib see nende hoolduse alla?
6. Kui kirjutan end rahvastikuregistris teisele elukohale, kas mina peaksin majavalitsust teavitama või peavad nad ise rahvastikuregistrist aeg ajalt kontrollima, et palju korterisse sissekirjutatud elanikke on. Probleem tulenes sellest, et antud korteris elas isik A ja B. A kolis 2008.a välja, korterisse jäi elama ainult isik B, kes maksis tasusid kahe inimese eest. Hiljuti kolis rahvastiku registri andmetel välja ja isik B, kuid kolis tagasi ja nüüd on korteri tarbijaid juba 3 määratud. Kas mul on õigus majavalitsuselt nn tasa - arvestust küsida antud olukorra eest, kui sissekirjutatud oli ainult isik B aga maksti kolme eest?

Oleksin vastuste eest väga tänulik!

Lugupidamisega,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, eeldan, et Teie maja näol on tegu korteriomanditeks jaotatud kortermajaga mitte linna üürimajaga.
Kortermajade valitsemist reguleerib korteriomandiseadus, mille paragrahv 15 lõige 1 kohaselt valitsevad kortermaja korteriomanikud ühiselt. Siit lähtuvalt peavad korteriomanikud ühiselt otsuseid vastu võtma nii nn. majavalitsuse, kui ka kõigis teistes kortermaja majandmise küsimuses. Juhul, kui korteriomanikud ise vajalikke otsuseid ei langeta, siis ei saa kedagi teist sellest tulenevates probleemides süüdistada.
Lugupidamisega,
Andry Krass