Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Soovin müüa päritud osa, kuidas selle hinda määrata ja kas pean ka makse maksma?27.08.2012

Pärisin osaluse osaühingus, nüüd tahan päritud osalust müüa. Kuidas saan hinnata oma osa hetke väärtust ja kuidas osa müügil maksutatakse?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tegelikult ei hinnata hetke-, vaid tulevikuväärtust ostja jaoks. Investeeringuid tehakse ikka pikemaajalise tootluse ootuses. Osa hindamiseks on mitmeid meetodeid. Kõige levinum on vast netovara + järgnevate aastate prognoositav kasum (sõltuvalt tegevusalast 3 – 5 aastat). Ostja kasutab loomulikult oma rehkendusi ja võtab arvesse erinevaid mittevaralisi asju (klientuur, personal, erinevad lepingud jne). Kuna osa ei ole isiklikus tarbimises olev vara, siis selle müügil maksustatakse müügihinna ja soetamismaksumuse vahe tulumaksuga. Pärandi puhul on soetamismaksumus 0.