Pärimisõigus

Küsimus: Vennal lapsi ei olnud, kes nüüd pärivad?19.08.2011

Kunagi mu vanaema ehitas maja, mis peale tema surma 30 aastat tagasi jagati kolme lapse (2 tütre ja poja) vahel, kõigile 1/3 majast. Nüüd suri poeg ära. Ta oli abielus ja elas koos abikaasaga majas, neil lapsi ei ole.
Sooviks teada kuidas nüüd toimub maja jagamine tütarde vahel ja kellel on õigus pärida pangakontol olev raha. Kellel millised õigused on?
Tänud.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Kas ja kelle vahel maja jagada saab, on esitatud andmete põhjal raske öelda, sest ei selgu, kelle nimele on kinnisasi kinnistatud, millel maja asub. Maja loetakse kinnisasja oluliseks osaks. Seega peaksite pärandvara koosseisu selgitamisel alustamagi sellest, et selgitaksite välja omandisuhted.
Kui teie vend ei teinud testamenti, on tegemist seadusjärgse pärimisega. Kui pärandajal alanejaid sugulasi ei olnud, pärivad teise järjekorra pärijad ehk pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Abikaasa pärib teise järjekorra pärijate kõrval poole pärandist.