Perekonnaõigus

Küsimus: Kuna laps vahetas täiskasvanuna kooli, kas siis elatisraha maksmise kohustus kehtib endiselt?14.10.2014

Tere
Laps õppis gümnaasiumis Eestis. Saades kaheksateist võttis paberid koolist välja ja siirdus elama Soome, kus astus samuti gümnaasiumisse õppima. Kuna vahetas täiskasvanuna kooli, kas siis elatisraha maksmise kohustus kehtib endiselt?

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 97 punkti 2 tuleb tõlgendada selliselt, et täisealiseks saanud lapsel on õigus vanematelt ülalpidamist saada juhul, kui ta on täisealiseks saanud ühes konkreetses õppeasutuses katkematult põhi- või keskharidust omandades.

Samasugusele tõlgendusele on jõudnud ka Riigikohus lahendis nr 3-2-1-192-13, avaldades seisukohta, et PkS § 97 punkti 2 alusel on lapsel õigus nõuda ülalpidamist juhul, kui ta õpib selles sättes nimetatud õppeasutuses (ehk siis põhikoolis, keskkoolis või kutseõppeasutuses) ja saab õppimise ajal täisealiseks.

Lähtuvalt eeltoodust tuleks asuda seisukohale, et lapse ülalpidamiskohustus lõppes lapse täisealiseks saamisega ja Eestis õpingute katkestamisega. Ilmselgelt võib vanem last vabatahtlikult ka edaspidi toetada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand