Perekonnaõigus

Küsimus: Kas 14-aastasel lapsel on sõnaõigust selle osas, kumma vanema juures ta elab?11.05.2012

Laps avaldas soovi kolida Soome isa juurde. Ta on 14-aastane ja väga kindel oma otsuses, ainuke mure on selles, et ema pole nõus. Kuigi tütar selgitab, et talle väga meeldib siin ja on aasta aega juba sama juttu rääkinud. Algul arvasin, et see on hetkeline mõte, aga ei, ta on väga kindel oma otsuses. Kas 14-aastasel on ka mingisugust sõnaõigust, et kumma vanema juures ta elada tahab ja mis mina kui lapsevanem selleks tegema peaksin, et täita lapse soovi?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eeskätt peaksid lapse vanemad lapse elukoha osas kohtuväliselt püüdma kokkuleppele jõuda, kuid kui see ei õnnestu, tuleb pöörduda vastava nõudega kohtu poole. Kohtumenetluses on 14-aastase lapse enda soov arvestatava tähtsusega, seega põhimõtteliselt võiks kohus sellesisulise nõude rahuldada, kui see vastab lapse huvidele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand