Kahju- ja elukindlustus


Küsimus: Kas kindlustus oleks pidanud mulle edastama nende poolt muudetud uue poliisi, ma ei teadnud et nad muutsid tingimusi?26.05.2015

Kindlustasin (kaskokindlustus) enda auto kindlustusseltsis ning all esiklaasil olid väiksed täkked, millest ma teavitasin ka seltsi. Sõlmisin poliisi kindlustusandjaga ning käisin ka seltsis ülevaatusel. Juhtus õnnetus, kus esiklaasi tuli üles mõra ning viisin selle enda seltsi. Kindlustuspoliisi peal oli kirjas, et klaaside ov on 0 EUR. Selts andis tagasiside, et nad ei hüvita kahju, sest esiklaasil oli enne täke ning tingimustes on ära märgitud, et kui klaas on katki, siis seda kindlustada ei saa, kuid ülejäänud klaasid on kindlustatud.
Nüüd selts saadab mulle uue poliisi, kus on poliisil märge, et esiklaas ei ole kindlustatud kuid ülejäänud on. Antud poliisi muutsid nad siis, kui käisin ülevaatusel ja nägid täkkeid. Minul on algusest peale ainult esimene poliis, kus ei ole märgitud, et esiklaas ei ole kaitse all. Kas selts oleks pidanud kohe peale poliisi muutmist selle ka mulle edastama? Kui oleksin teadnud, et esiklaas ei ole kaitse all täkete pärast, oleksin kohe pöördunud tagasi eelmisse seltsi ning palunud täkete parandamist. Nüüd juba paar kuud möödas (sõiduk on mul aastaid olnud kindlustatud ning ühtegi kindlustuskatteta päeva pole vahele jäänud). Põhiküsimus on selles, kas selts oleks pidanud mulle edastama uue poliisi, kus tegelikult on tingimused muutunud? Kas neil on see kohustus edastada muudetud poliis? Kas ja kelle poole saaksin abi saamiseks pöörduda, sest selts on oma kindla seisukoha võtnud, et nad seda ei pikenda.

Tänan ette!

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Üldpõhimõte on, et kindlustusandja ei hüvita kahju, mis on tekkinud enne kindlustuslepingus kokkulepitud kindlustuskaitse algust.

Esitatud küsimusega seoses on palju erinevaid üksikasju, millest sõltub vastus. Näiteks, kuidas toimus lepingu sõlmimine, mis on kindlustuslepingu tingimustes kokku lepitud, kas ja mis asjaoludel kindlustusandja lepingut muutis, millised täpsemalt olid eelnevad vigastused, millised on täiendavate vigastuste ja varasemate vigastuste seosed jmt. Seega ei ole võimalik anda siin selget vastust küsimusele „Kas kindlustus oleks pidanud mulle edastama nende poolt muudetud uue poliisi, ma ei teadnud et nad muutsid tingimusi?“.

Kui Te ei ole rahul kindlustusandjaga otsusega, siis püüdke kindlustusandjaga läbi rääkida. Kui läbirääkimised ei õnnestu saate vaidluse lahendamiseks pöörduda kindlustuse lepitusorgani poole, vt http://eksl.ee/et/lepitusorgan.