Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui palju olen ma seadusest tulenevalt kohustatud lapse isale oma uue partneri kohta infot jagama või kas üldse pean?23.04.2025

Lapse isale meeldib omada kontrolli. Minul on tekkinud uus partner, keda laps aeg-ajalt näinud on (kuni mõned tunnid nädalas), koos me ei ela. Lapse isa on sellest teadlik, kuid nõuab nüüd uue partneri andmeid (nimi, töökoht, vanus, kas on lastega kokkupuuteid jne). Kui palju olen ma seadusest tulenevalt kohustatud uue partneri kohta infot jagama või kas üldse pean?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Seadus ei kohusta Teid esitama lapse isale andmeid oma uue kaaslase kohta. Loomulikult võite teda teavitada, et Teie elus on uus inimene jms, kuid kohustust kui sellist ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas end kaitsta kui eksabikaasa nõuab, et vormistaksin oma osa korterist tasuta tema nimele?07.04.2025

Tere
Eksabikaasa nõuab, et kirjutaksin enda osa ühiselt soetatud korterist talle ilma kompensatsioonita (varasuhe oli vara juurdekasvu arvestus, korter jagati kohe ostes pooleks notaris). Mina tasuta enda poolt pole nõus ära andma. Eksabikaasa käib mööda minu vanemaid ja vanavanemaid ning nõuab korteri osa tasuta. Millised on minu õigused ja võimalused end kaitsta? Huvi korterit üldse vormistada on eksabikaasal ning survestamine käib igapäevaselt. Millise lepingu alusel on üldse notaris võimalik talle tasuta korter vormistada? Kas saaksin ilma eksabikaasa nõusolekuta oma osa ka ühisele alaealisele lapsele kinkelepinguga vormistada?

Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eeldan, et korter on kirjeldatud asjaolusid arvestades soetatud kaasomandisse, võrdsetes osades.

Kui Te ei soovi oma kaasomandi osa endisele abikaasale tasuta anda, siis Te ei pea seda loomulikult tegema. Endine abikaasa ei saa Teid ju jõuga notaribüroosse tehingut tegema viia. Mõistan, et endise abikaasa vestlemine Teie lähikondsetega on Teie jaoks ebamugav, kuid siin erilisi takistusi endisele abikaasale teha ei saa. Pigem tehke talle siis konkreetne ettepanek, mis tingimustel olete valmis oma osast loobuma. Kui selline kokkulepe sünnib, saate tehingu vormistada notari juures kaasomandi lõpetamise kokkuleppena.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võin nõuda täit võlga, või võib lapse isa maha arvata enammakstud summa, mida ta vahepeal kuni kohtuotsuseni rohkem maksis?07.04.2025

Tere! Oli kohtuotsus, kus lapse isale määrati miinimum elatis, mida ta apellatsiooniga vaidlustas ning uue otsusega määrati talle 135 € alates 1.oktoober (otsus tehti 18.dets). Kuid ta oli jõudnud maksta 2 kuud miinimumi, kuni ootasime kohtuotsust. Siit ka küsimus, kuna tal on eelnevate perioodide osas elatisvõlgnevus, mida peab ta nüüd tasuma, siis kas tal on õigus maha arvata elatise võlgnevusest enammakstud summa, mida ta maksis nüüd viimastel kuudel rohkem või võin nõuda siiski seda võlga, mis mul kunagi saamata jäi? Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldjoontes peaks elatisvõlgnevuse tasumisel arvestama kõiki summasid, mis on elatisena tasutud. Tasaarvestamisele ei kuulu summad, mis on kunagi makstud ja mille arvelt soovitakse edasiulatuvalt vähem maksta, kuid juba tekkinud võla mõttes peaks minu hinnangul makstud summad siiski võlga nö kustutama.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas toimub pärandi jagamine kui abikaasat ei ole ja meil ei olnud ühiseid lapsi, aga tal on kaks tütart?07.04.2025

Soovin müüa väikest metsakinnistut, mis on ostetud koos abikaasaga. Abikaasa on lahkunud siit ilmast. Abikaasal oli enne abiellumist minuga kaks täiskasvanud tütart. Ühiseid lapsi meil ei ole. Kuidas toimub pärandvara jaotus maa müügil?
Lugupidamisega,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie abikaasal ei olnud testamenti, kohaldub seadusjärgne pärimine ehk võrdsetes osades pärijateks olete Teie ja lahkunud abikaasa kaks tütart.

Kuivõrd kinnistu soetati abielu ajal, on eelduslikult tegemist ühisvaraga. Sellisel juhul kuulus kinnistu abikaasa eluajal Teile ja tänaseks lahkunud abikaasale võrdsetes osades ehk siis pool kinnistust on juba Teie oma ja pool sellest kuulub pärandvarana võrdselt Teile ning abikaasa kahele tütrele.

Kui kinnistu pärijate kokkuleppel müüakse, tuleks müügitulu jaotamine arvestada põhimõttel, et pool müügitulust on Teie oma Teie osa eest ühisvaras ja täiendavalt saate 1/3 abikaasalt päritud osast, mõlemad tütred saavad samuti päritud osast 1/3.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ma võin olla õe pärija, kuigi ta abikaasa on elus?16.01.2025

Tere,
Minu õde suri. Abikaasa elab. Testamenti ei ole. Lapsi neil ei ole. Kas mina võin olla õe pärija.
Kui jah, kuidas siis toimida?
Parimat.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie õel testamenti ei olnud, siis kohaldub seadusjärgne pärimine. See tähendab seda, et sugulased pärivad kolmes järgekorras järgmisel põhimõttel: kui on kas või üks esimese järjekorra pärija, siis järgmise järjekorra pärijad ei päri. Kui pole ühtegi esimese järjekorra pärijat, pärivad teise järjekorra pärijad. Alles siis, kui pole ka ühtegi teise järjekorra pärijat, pärivad kolmanda järjekorra pärijad. Abikaasa pärib koos esimese ja teise järjekorra sugulastega. Abikaasa on ainupärijaks siis, kui pole esimese või teise järjekorra sugulasi.

Esimeses järjekorras pärivad pärandaja alanejad sugulased ehk lapsed - neid antud juhul ei ole. Seega liigub pärand teise järjekorra pärijate juurde, kelleks on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Kui pärandaja mõlemad vanemad on elus, siis pärivad nemad kogu pärandi võrdsetes osades – ½ ja ½. Kui üks või mõlemad vanemad on surnud või pärandist loobunud ja vanemal on peale pärandaja veel lapsi, siis pärivad surnud või loobunud vanema osa tema teised lapsed (surnu õed-vennad). See tähendab seda, et kui Teie ja Teie õe vanemad on surnud (või loobuvad oma osast), siis olete ka Teie oma õe abikaasa kõrval pärijaks.

Täpsema info saamiseks peaks pöörduma pärimismenetlust läbiviiva notari poole. Kui notar ei ole teada, on võimalik infot saada ka Pärimisregistrist (võib olla ka nii, et pärimismenetlust ei ole veel algatatud, siis tuleks seda teha).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas inimesel, kes on ise vabatahtlikult teise inimese peale oma raha kulutanud, on õigus seda kõike hiljem tagasi nõuda?10.01.2025

Kas inimesel, kes on ise vabatahtlikult teise inimese (ei ole olnud abielu ega ametlikku kooselu) peale oma raha kulutanud, on õigus seda kõike hiljem tagasi nõuda? Näiteks restoranis arve tasumised, toidu koju tellimised, taksoarved, poes kaupade eest tasumine. Lisaks ülekanded pangakontole kui pole olnud juttu, et tegemist on laenuga, vaid tegi seda enda sõnul lihtsalt aitamiseks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie poolt kirjeldatud juhul võiks olla tegemist viisakussuhtega - seda tuleb selgelt eristada võlasuhtest. Viisakussuhted ongi eelkõige kokkulepped, mille sisuks on tavapärane suhtlus ja poolte vahel mingisugust võlasuhet ei teki. Seega ei ole alust ka kulutusi teinud poolel tehtut tagasi nõuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas vanemal, kelle juures elav laps käib erakoolis, on õigus erakooli õppemaks arvestada lapse elatise nõudmisel hariduskuluks?06.01.2025

Tere
Meil on eksabikaasaga kaks alaealist last. Üks laps elab kogu aja ühe vanemaga, teine kogu aja teisega (omavaheline kirjalik kokkulepe).
Mõlema lapse osas on jagatud hooldusõigus.
Mõlemad lapsed käivad koolis, aga üks laps käib munitsipaalkoolis, teine erakoolis.
Hetkel kumbki vanem teiselt elatist ei ole nõudnud, kuna oleme lähtunud printsiibist, et kumbki kannab enda juures elava lapse kulud.
Küsimus - kas vanemal, kelle juures elav laps käib erakoolis, on õigus erakooli õppemaks arvestada teiselt vanemalt lapse elatise nõudmisel hariduskulude sisse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Haridusega seotud kulud on osaks lapse ülalpidamisest, kuid erakooli kulu peaks olema vanemate vahel eelnevalt kokku lepitud ja seejuures vastama vanemate varanduslikele võimalustele.

Kuivõrd koolivalik on lapse jaoks oluline otsus, peaksid hooldusõiguslikud vanemad selle ühiselt otsustama - kui see niimoodi otsustatud on, ei näe ma põhjust, miks ei peaks vanemad ka rahaliselt selle eest ühiselt vastutama.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas siis lõpeb vanema kohustus tasuda ema pangakontole elatist kui laps sai 18-aastaseks?06.01.2025

Laps sai 18-aastaseks, kas siis lõpeb vanema kohustus tasuda ema pangakontole elatist? Laps õpib ise kutsekoolis ja käib tööl ja saab töötasu.
Kas lapsevanemal on õigus lõpetada elatise tasumine ema pangakontole ise või peab kedagi teavitama? Kas 18-aastane peab ise tegema kohtule taotluse elatise tasumiseks tema pangakontole või võib lapsevanem seda ise teha ilma kohtu otsuseta lapse pangakontole?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps on saanud täisealiseks, kuid omab jätkuvalt õigust saada vanematelt ülalpidamist (ehk jätkab õpinguid), võib elatisraha kanda otse lapse pangakontole. Loomulikult võiks sellest osapooli teavitada, kohtusse vaja pöörduda ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suurele hüvitisele on mul õigus, kui maja läheb müüki või kolin välja, arvestades seniseid kulusid ja väärtuse tõusu?06.01.2025

2019 aasta aprillis soetasime elukaaslasega (oleme vabaabielus) eramaja kaasomandisse, kummalegi kuulub 1/2. Maja ostsime pangalaenuga, mille omafinantseering tuli eelmise kodu müügist. Eelmine kodu kuulus juriidiliselt mulle (ainuomand), kuid laenumakseid tasusin mina nelja aasta jooksul. Samas tuli eelmise kodu sissemaks ja renoveerimiskulud elukaaslaselt. Kodu müügist saadud tulu, ehk see osa, mis jäi alles pärast praeguse maja omafinantseeringu tasumist, läks suuremalt osalt elukaaslasele hüvitiseks tema tehtud kulude eest.
Praeguse maja omafinantseering oli tõenäoliselt 15%, täpset infot saab vajadusel pangast. Igakuiseid laenumakseid tasusime alguses võrdselt (50% kumbki) kuni minu emapalga lõppemiseni, mis kestis veidi alla 1,5 aasta. Meil oli elukaaslasega suuline kokkulepe (võimalik, et midagi on ka kirjalikult Messengeris), et perioodil, mil olen kodune ega tööta, tasub laenumaksed tema.

2022 aasta oktoobris koondati mind ja uuel töökohal alustasin 2023. aasta märtsi lõpus. Pärast koondamisrahade saamist tegin kodulaenu ühekordse makse, mis kattis umbes 8 kuu minu osa laenumaksetest. Vahepeal tõusis euribor, mistõttu suurenesid laenumaksed, kuid minu töötasu ei tõusnud. Seetõttu maksin umbes 9 kuu jooksul oma osa vähem kui 50%. Alates 2024. aasta jaanuarist oleme taas tasunud laenumakseid võrdselt.
Nüüd, novembri lõpus või detsembri alguses 2024, tasus elukaaslane suure osa kodulaenust ilma minuga eelnevalt kokku leppimata. Laenujääk on hetkel umbes 10% kogu laenusummast (25 aasta peale). Olen olukorras, kus minult on võetud võimalus panustada kodulaenu tasumisse ja seeläbi võrdselt panustada varasse. Meie suhted elukaaslasega on juba mõnda aega olnud kehvad ning tema sooviks, et maja jääks talle. Mina aga ei soovi praeguselt elamispinnalt välja kolida.

Kui peaks tekkima olukord, kus maja läheb müüki või kolin välja, kui suurele hüvitisele on mul õigus? Loomulikult tahaksin saada 50% maja turuväärtusest, kuid kui see ei ole realistlik, siis milline osa võiks mulle kuuluda?

Maja väärtus on viimase viie aasta jooksul tõusnud. Kuigi hindamisakti hetkel ei ole, kavatsen selle tellida, kui olukord peaks nõudma mujale kolimist. Elukaaslane on valmis hüvitama minu tehtud laenumaksed ja soetatud mööbli väärtuse, kuid minu hinnangul on see liiga vähe. Arvestades maja väärtuse tõusu, leian, et maja väärtuse kasv, mis ületab ostuhinna, tuleks jagada võrdselt 50-50. Kas mul on õigus nõuda ka midagi muud peale omafinantseeringu osa ja mööbli maksumuse?

Meil on ka ühine laps (5-aastane).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kaasomand jagatakse vastavalt kaasomanike osade suurustele - kui olete võrdsed kaasomanikud, jagatakse kinnistu teie vahel võrdsetes osades.

Esimene variant on selleks kinnistu jätmine ühe kaasomaniku ainuomandisse, kes võtab üle pangalaenu ja maksab teisele poolele omandi kaotuse eest hüvitist. Hüvitise suuruse leidmiseks lahutatakse kinnistu turuväärtusest pangalaenu jääk ja jagatakse tulem pooleks.

Teine variant kaasomandi jagamiseks on kinnistu müük - sellisel juhul tasutakse müügitulust kõigepealt laenujääk ja jagatakse seejärel ülejäänud rahasumma poolte vahel võrdsetes osades.

Teie kirjeldatud juhul võivad tekkida ka vastastikkused hüvitisenõuded, kuivõrd kaasomanikud peaksid kanda kaasomandiga seotud kulutusi võrdsetes osades. Ehk siis Teil võib olla nõue enamtasutud sissemaksu osas ja elukaaslasel Teie vastu enamtasutud laenumaksete osas. Võimalikud hüvitisenõuded ei mõjuta Teie õigust nõuda kaasomandi jagamist vastavalt osade suurustele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan vormistada mingi dokumendi, et poeg ei peaks minu eest hoolitsema kui vanaks jään?25.09.2024

Poeg ei soovi ema eest hoolitseda kui vana olen. Kas saan teha sellise paberi, et ta ei peaks mind hooldama, kas kohtu kaudu loobuda temast? Mina 60, poeg antud juhul 33-aastane.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapsest ei ole võimalik nö loobuda, samuti ei ole võimalik sõlmida etteulatuvalt kokkulepet, mis välistab tulevikus ülalpidamiskohustuse täitmise (selline kokkulepe on seadusega keelatud).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand