Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Palun kirjeldada protseduuri, kuidas käib füüsilise vägivalla suhtes avalduse kirjutamine?25.09.2021

Tere!
Kas teil on võimalik kirjeldada protseduuri, kuidas käib füüsilise vägivalla suhtes avalduse kirjutamine?
Soovin seda kasutada oma raamatu kirjelduses, et vastav protseduur oleks adekvaatselt esitatud, ning olen väga tänulik, kui leiate hetke selle täpsustamiseks.
Kui tulen esitama jaoskonda avaldust toimunud füüsilise rünnaku kohta, kuidas see käib?
Sündmus ise on toimunud endiste elukaaslaste vahel, kui mees tuleb kutsumata naise koju ning on olnud joobeseisundis. Mees on endast väljas ja agressiivne ning enne lahkumist ja kanna pealt ümberpööramist lükkab naist, et teda hirmutada. Naine aga kaotab siis tasakaalu ja kukub üsna õnnetult vastu ust ning lööb ära nina. Järgneb verejooks ja minestus. Mees aga on lahkunud. Naine on üksi kodus ning kui ta toibub, otsustab minna politseisse avaldust esitama, et see oleks fikseeritud ja kordumise puhul oleks märk maha jäetud.
Kas eelnevalt peaks käima naine kiirabis ja laskma vigastused fikseerida?
Samuti, kuidas toimub siis mehe jaoks protseduur? Kas järgneb karistus? Kui jah, siis missugune?

Kui teil ei ole võimalik mulle teavet praegu anda, siis kas te ehk saate mind edasi suunata, kust sellist infot saada.

Suured tänud juba ette.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Selles protsessis ei ole midagi keerulist. Füüsilise ründe puhul on tegelikult soovituslik esimese asjana käia EMOs, fikseerida seal vigastused traumakaardil ja seejärel pöörduda jaoskonda. Jaoskonnas edasi suunatakse isikuvastase süüteo puhul tavaliselt inimene ikkagi avalduse täitmise asemel otse valvemenetleja juurde, kes kuulab inimesei üle, võtab vastu traumakaardi (fikseerib selle üleandmise ülekuulamise protokollis), fotografeerib või korraldab vigastuse fotografeerimise.
Järgneb sündmuskoha vaatlus, ehk siis kus naine kukkus, sealsete jälgede tuvastamise, vestlused naabritega, kas keegi nägi/kuulis meest saabumas, lahkumas, tegevust, tüli vmt pealt.
Valmis toimik saadetakse kohtusse ja karistuse määrab kohus.
Vastused.ee ei ole parim keskkond sellise diskussiooni pidamiseks, seega kui Teil on veel küsimusi, siis julgustan Teid kirjutama mulle andero.sepp@politsei.ee peale.
 

Küsimus: Milliseid enesekaitse vahendeid (mis ei nõua relvaluba) lisaks pipragaasile, soovitate?25.09.2021

Tere!

Olen väikest kasvu naine ja ühtlasi fotograaf. Vahel pean pildistama hilisel või varasel kellaajal, ka inimtühjasid või üksikuid asukohti. Kahjuks ei ole töö iseloomu tõttu võimalik selliseid olukordi alati vältida ning tahan teha endast kõik, mida saan oma turvalisuse tagamiseks. Relvaluba mul ei ole.
Kannan pipragaasi, olen läbinud enesekaitse kursuse ning lugenud internetist erinevaid soovitusi enesekaitse ja ümbruse jälgimise suhtes.

Juba oma kasvu tõttu võin olla potentsiaalne märklaud, lisaks on fototehnika ka hinnaline.

Kahjuks ei ole mul majanduslikult võimalik hetkel tööülesandeid muuta.

Jättes kõrvale töökoha vahetamise ja päris relvaloa tegemise, palun andke nõu järgmistes küsimustes:

1. Mida veel saan teha, et oma turvalisust tõsta?
2. Milliseid enesekaitse vahendeid (mis ei nõua relvaluba) lisaks pipragaasile Te soovitate?

Aitäh :)

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Lisaks gaasile on raske midagi enamat soovitada. Üks, mille peale võiks mõelda on kaasaskantav häireseade. Sisuliselt on tegemist karbiga, millest paela välja tõmbamisel kostub häire, sarnaselt autodele või hoonetele. Vaigistamiseks tuleb kas patarei eemaldada või splint tagasi sisse panna. See on vali ja tõmbab kindlasti tähelepanu, lisaks võib ehmatada ründajat. Jään ainult vastuse võlgu, kas ja kust on võimalik seda osta.
Lisaks võib alati kaaluda mõne sõbra kaasamist, kellega koos jalutada.
Hinnalise tehnika osas tasub kaaluda kindlustust mis kataks võimaliku varguse.
 

Küsimus: Kas osaline töövõimetus ongi 40% või on need kaks erinevat töövõimetust?21.09.2021

Tere!
Kas osaline töövõimetus ongi 40% või on need kaks erinevat töövõimetust? Mis koormusega täistöövõimetuse puhul tavaliselt tööl käiakse? Kas see oleneb inimese võimetest?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Alates 01.07.2016 hindab töövõimet Eesti Töötukassa töövõimetoetuse seaduse alusel. Püsiva töövõimetuse tuvastamist ja töövõimetuse protsentides hindamist reguleeris varem riikliku pensionikindlustuse seadus, mille töövõimetuspensioni puudutav peatükk on kehtetu alates 01.01.2017.

Töövõime ulatus hinnatakse praegu kehtiva seaduse järgi järgmiselt:
- Töövõimeline - inimese töötamine ei ole terviseseisundist tulenevatel põhjustel takistatud,
- Osaline töövõime – inimese töötamine on terviseseisundi ja sellest tulenevate piirangute tõttu osaliselt takistatud,
- Puuduv töövõime - inimene ei ole terviseseisundi ja sellest tulenevate piirangute tõttu võimeline töötama.
See tähendab, et töövõimetuse % enam ei määrata.
 

Küsimus: Kas ettevõtte asutamine arveoleku ja hüvitise saamise ajal probleeme ei tekita?21.09.2021

Tere.

Inimene koondatakse ja võtab ennast töötuna arvele. Varasem staaž on pikk ja tal on ka õigus töötuskindlustushüvitisele. Töötuna arvel oleku ning töötuskindlustushüvitise saamise aja jooksul soovib inimene asutada enda ettevõtte eesmärgiga investeerida raha. Raha on osaliselt pärit inimese varasematest säästudest ning osaliselt ka hiljutistest pensioni väljamaksetest. Tulu inimene hetkel sealt ei saa/ ei võta.

Kas sellise ettevõtte asutamine arveoleku ja hüvitise saamise ajal probleeme ei tekita?

Tänud.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Äriühingu juhatuse liiget saab töötuna arvele võtta, kui ta vastab töötuskindlustushüvitise maksmise tingimustele:
- tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
- viimane töösuhe (töötamise registri alusel) enne töötuna arvelevõtmist on lõpetatud töötuskindlustushüvitisele õigust andval alusel
(nt koondamine, katseaja või tähtajalise lepingu lõppemine);
- juhatuse liikmena ei saa tasu äriühingu juhtimise eest.

Kui isik töötuna arveloleku ajal loob ettevõtte, milles ta on juhatuse liige, siis tema töötuna arvelolekut ei lõpetata, kui ta vastab töötuskindlustushüvitise maksmise tingimustele, st talle on määratud töötuskindlustushüvitis sellel arveloleku perioodil.
Töötuskindlustushüvitise maksmist ei mõjuta isiku muud sissetulekud, kui need ei ole seotud töötamisega.
 

Küsimus: Kuidas edasi toimida kui sain kahtlase sisuga e-mail, kus oleksin nagu miljoni võitnud?21.09.2021

Tere
Sain minu arust väga kahtlase sisuga e-maili:

Aktiivse kasutajana olete hiljuti lõppenud Google Online'i auhinnaloosil 2021 saanud annetussumma 950 000 GBP. Lisateabe saamiseks vastake alloleva teabega. Teie võidukood on GFP/875/GPWIN/EU.
(1) Teie aadress ....
(2) Mobiiltelefoni number .....
(3) Kodakondsus .....
(4) Täisnimi .....
(5) Elukutse ......
(6) Sugu ....
(7) Kas sa räägid inglise keelt?
Õnnitleme Google'i meeskonna nimel.
Hr Larry, Google'i veebidirektor
Buckinghami palee tee,
WC2H 8AG London, Ühendkuningriik.
Saadetud GOOGLE.COM

Arvan,et tegemist pettusega.Kuidas edasi toimida?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist on järjekordse petuskeemiga. Mitte mingil juhul ei või siia saata enda andmeid. Järgmiseks küsitakse juba panga andmeid, kuhu raha "kanda." Sealt edasi kas kaardi CCV koodi või palutakse näiteks Teil maksta ülekandekindlustus, pangatasud jmt ettekäändel, et muidu ei saa raha üle kanda. Ainus õige käitumine oleks kiri märkida rämpsostiks ja seejärel kustutada.
 

Küsimus: Kas saan ikka load lõpuni teha, kuigi jäin lubadeta sõitmisega vahele?21.09.2021

Tere! Jäin 24.november 2020 ilma lubadeta sõiduga vahele, autokool oli mul pooleli. Trahvi sain maksta osadega see sai makstud mai kuus. Arvasin, et mul on lubade keeld, nüüd nädal tagasi proovisin panna ARKi teooriaks aega. 03.06.2021 Peaks aeg olema, õnnestus. Küsimus siit, siis et kas on võimalus et saan load ikkagi lõpuni teha ja kätte? Või on ARKis mingid kindlad korrad mitu korda teha saab eksameid.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Selle küsimusega peate pöörduma ARK poole. Teile ei ole võimalik anda juhtimisõigust ka peale eksamite edukat sooritamist. Kuna PPA eksamineerimist ei korralda, siis ei oska ma kahjuks vastata, kas Teil lubatakse eksamid sooritada juhtimisõigust andmata.
 

Küsimus: Mida teha kui sain postituse, kus soovitakse mulle raha annetada ja küsitakse fotot ja pangaandmeid?21.09.2021

Tere kuidas sul läheb ?
Minu nimi on prantsuse päritolu ... ja elan praegu Prantsusmaal täpselt Pariisi linnades. Ma tahan teha väga olulist asja. See tundub teile veidi kahtlane, kuigi on tõsi, et te ei tunne mind ja ma ei tunne teid ka. Kannatan lõppfaasis olevat ajuvähki, mu raviarst teatas mulle äsja, et mu päevad on loetud minu halvenenud tervisliku seisundi tõttu. Vastavalt sellele, mida arst mulle selgitas, on minu aju puuris praegu elamas pall, mul on see haigus olnud üle 12 aasta. Ma kaotasin oma abikaasa 8 aastat tagasi liiklusõnnetuses, mis mõjutas mind palju ja ma ei saanud uuesti abielluda enne päeval polnud meil lapsi. Kaalun kogu oma vara annetamist südamega inimesele, kes kardab väga Jumalat, ennekõike otsin Jumala sulaseid (heasüdamlik inimene, pastor või teised). Ma müüsin peaaegu oma ettevõtted, sealhulgas palmiõli eksportiva ettevõtte. Praegu on minu isiklikul kontol blokeeritud konto 500 000 eurot, mille olin hoidnud ehitusprojekti jaoks. Kuid kahjuks teatab mu arst mulle, et mul on rohkem toredaid päevi maa peal veeta. Olen tänulik, et annan teile selle raha, mis võib teid aidata teie ettevõttes, paljude teie jaoks oluliste projektide elluviimiseks teie nimel, palun kaaluda minu pakkumist, sest see on süda, et ma sind teen. Mul on väga valus ja mul on väga hirm, vaevalt õnnestub mul öösel magada nagu päeval, sest ma ei taha surra ilma kogu selle raha annetamata, muidu arvan, et see oleks raiskamine. Palun vastake mulle võimalikult kiiresti, kui nõustute minu pakkumisega. Õnnistagu Jumal teid ja teie perekonda. Kui olete pakkumisest huvitatud, saatke mulle oma WhatsAppi number ja e-posti aadress. Minu advokaat võtab teiega ühendust ja selgitab 500 000 euro ülekandmise korda teie pangakontole.
Ja advokaat _____ saatis enda ID ning küsib minu pildiga dokumenti ja pangaandmeid?? Kuidas peaks käituma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist on klassikalise petuskeemiga. Mitte mingil juhul ei või siia saata enda andmeid. Ainus õige käitumine oleks kiri märkida rämpsostiks ja seejärel kustutada.
 

Küsimus: Mida teha kui keegi helistab 2-4 korda päevas ja vaikib?21.09.2021

Teist nädalat helistatakse mulle erinevatelt numbritelt. Vastan ja nad on vait. Tagasi helistades kuulen "viga numbri valimisel". Kas politseist on võimalik teada saada, kes mulle helistab?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

PPA ei saa anda välja teavet, kes on numbri omanik. See kui numbrile tagasihelistamine ei õnnestu viitab mõne virtuaalse numbri kasutamisele.
Kui kasutatakse erinevaid numbreid, siis kahjuks ei ole ka head lahendust kuidas neid kõnesid vältida. Esimese asjana võiks mõnda aega neile kõnedele lihtsalt mitte vastata.
 

Küsimus: Kuidas saab ema ravikindlustuse, kui on lapsega kodus, ei tööta aga isa on ametlikult lapsehoolduspuhkusel?09.09.2021

Tere!
Kuidas saab ema ravikindlustuse, kui on lapsega kodus, ei tööta aga isa on ametlikult lapsehoolduspuhkusel?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Riigipoolsele ravikindlustusele on õigus lapsi kasvataval vanemal, kelle eest riik maksab sotsiaalmaksu. Riigi poolt sotsiaalmaksu maksmisega on tagatud lapsi kasvatava isiku ravikindlustuskaitse. Seega kui lapsehoolduspuhkusel on isa, siis on isal ka kindlustus lapse kaudu ja emal ei ole samal ajal õigust ravikindlustusele lapse kaudu.

Kõik ülejäänud võimalused ja tingimused ravikindlustuse saamiseks leiate haigekassa kodulehelt https://www.haigekassa.ee/inimesele/ravikindlustus#tab-d2558.

Parimate soovidega

Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas libakontode tegemine on karistatav kui on teada kes selle libakonto lõi?13.05.2021

Tere, mul tekkis küsimus et kas libakontode tegemine on karistatav kui on teada kes selle libakonto lõi?

Vastus: Ville Ränik, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere! Identiteedivargus on karistatav. Libakonto loomine ja kasutamine, kui selle tegevuse käigus ei kahjustata teiste inimeste õigusi, ei ole kehtiva seaduskorra järgi karistatav.