Kahju- ja elukindlustus

Küsimus: Millest sõltub auto liikluskindlustuse summa?18.08.2015

Ostsin kasutatud uue auto, kindlustussumma oli tunduvalt suurem? Vana auto sai müüdud, kuidas arvutatakse uue auto puhul kindlustussumma?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Tavaliselt võtab kindlustusandja kindlustusmakse määramisel arvesse
- kindlustatava riskiga seotud kindlustus- ja kahjuajalugu;
- sõiduki kategooriat;
- sõiduki marki ja mudelit;
- sõiduki mootori võimsust, registrimassi, istekohtade arvu;
- sõiduki kasutamise peamist piirkonda;
- sõiduki kasutusala;
- teeninduskanalit, mille kaudu kindlustusleping sõlmitakse.

Kindlustusandjate kindlustusmaksed on erinevad. Kõige mugavam on eri kindlustusandjate makseid võrrelda LKF-i kalkulaatori abil, vt https://hermes.lkf.ee/.

Infoks, kindlustusmakse ja kindlustussumma ei ole samatähenduslikud sõnad. Kindlustusmakse on tasu kindlustuse eest, mida kindlustusvõtja peab maksma. Kindlustussumma on kindlustushüvitise ülempiir. Liikluskindlustuse kindlustussumma on määratud liikluskindlustuse seaduses. Hetkel on minimaalne lubatud kindlustussumma liikluskindlustuse lepingus asja hävimise või kahjustamise korral 1 200 000 eurot ja surma põhjustamise, tervise kahjustamise või kehavigastuse tekitamise korral 5 600 000 eurot.