Kahju- ja elukindlustus

Küsimus: Kas aasta hiljem võib kindlustus ilma selgituseta esitada uue nõude, kuigi aasta tagasi sai avariiga seotud nõue tasutud?03.12.2012

Selline lugu, et mul tuttaval juhtus aasta tagasi avarii, kus veoauto sõitis külje pealt sisse ja tuttava auto läks maha kandmisele. Veoauto oli süüdi, kuid kuna tuttavalt leiti jääknähud, siis süü läks talle. Antud avarii kohta tuli päris korralikule summale nõue, mille ta ka tasus, kuid nüüd aasta hiljem küsib kindlustus uuesti raha ja päris suure summa. Ütleme nii, et selle summa eest võiks uue veoauto osta, kuid veoautol siis, oli põhimõtteliselt vaid tuli katki. Sai uuritud, et mille eest antud nõue (kuna kirjal põhjendust ei olnud) ja akte nad ei andnud. Öeldi lihtsalt, et joobes sõitmise eest vms. Küsimus on, et kas peale juba makstud kopsaka summa on neil tõesti õigust aasta hiljem veel küsida midagi? Ja veel nii suurt summat ilma, et nad tooksid välja mille eest on see täpselt küsitud?
Mure päris suur, kuna tegemist ei ole paarisaja euroga.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Teatud juhtudel on kahju tekitajal kohustus liikluskindlustuse kindlustusandjale viimase poolt kannatanule makstud hüvitis tagasi maksta, näiteks, kui kahju tekitaja oli joobes. Kuivõrd hüvitist võidakse maksta mitmes osas, näiteks osa kahjustusi remonditi kohe, osa hiljem, siis võib kindlustusandja esitada tagasinõude ka mitmes osas.

Kindlustusandja peab oma tagasinõuet põhjendama, s.h vajadusel üksikasjalikult selgitama tagasinõude summat.