Kahju- ja elukindlustus


Küsimus: Mille alusel kindlustusselts määrab liiklusõnnetuses hävinenud auto hüvitise turuhinna järgi?05.02.2014

Kuidas kindlustusselts määrab liiklusõnnetuses hävinenud auto hüvitise turuhinna järgi? Kindlustaja väitel määravad nad auto turuhinna täpselt sama marki sõiduauto hinna järgi. Samas ei ole müügis ühtki samaväärset ja sama marki sõiduautot, seega ka võimalust täpselt sama auto ostmiseks. On müügis samaväärseid sõiduautosid, mis teist marki, kuid samade omaduste ja samasuguses seisukorras olevaid.
Lugedes Võlaõigusseadust, saan aru, et hüvitada tuleb samaväärse asja turuhind.
Mis on samaväärne ese (auto)?
Kas saan väga valesti aru, kui eeldan, et samaväärne auto on auto, millel on samad omadused kui hävinenud autol, mitte just täpselt sama marki auto?
Näiteks eelkõige läbisõit km, mootori võimsus, istekohtade arv, kütuseliik, käigukasti liik, muude lisaväärtuste olemasolu, mitte niivõrd sõiduki mark ja väljalaske aasta?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõiduki väärtus hinnatakse lähtuvalt samasuguste või võimalikult sarnaste sõidukite pakkumisest eelkõige Eestis, aga vajadusel ka muudes riikides. On ilmselge, et täpselt sellist autot nagu kindlustusjuhtumis hävis, müügiks ei pakuta. On hinnangu küsimus, millised sõidukid saab lugeda samaväärseks.

Teil on õigus, et alati ei pea sõiduki mark ja mudel olema sama, kuid täiesti arvestamata jätta seda ka ei saa (näiteks hävinud Lada asemel mõne üleilmselt tuntud margiga sõidukit nõuda on asjakohatu ka siis, kui muud sõiduki omandused märkimisväärselt ei erine). Kindlasti mõjutab sõiduki väärtus sõiduki esmaregistreerimise aasta.
Kokkuvõtvalt on olemas üldsõnalised reeglid hinnangu andmiseks, kuid üksikjuhtumi lahend sõltub selle juhtumi üksikasjadest.