Äriõigus

Küsimus: Teises äriühingus osaluse omandamine15.08.2011

Tere
Millised juriidilised formaalsused on vajalikud, kui üks AS ostab teises AS-is osaluse, st omandab viimase aktsiaid?
Lisainfo: Müüja aktsiad ei ole vabalt turul kaubeldavad, ostu-müügi tehing tuleneb AS-i ainuaktsionäri ja teise AS-i vahelisest optsioonilepingust.
ise oletame, et vajalikud on:
a) ostu-müügi leping või piisab olemasolevast optsioonilepingust?;
b) Ostja: üldkoosoleku/nõukogu(?) otsus.
P.S. ÄS jätab antud osas erinevaid tõlgendusvõimalusi.
c) Müüja: juhtorgani (müügi)otsus? Või üldkoosoleku (ehk ainuaktsionäri) otsus? st müüakse ju ikkagi AS-i aktsiakapitali.
d) registrikanded (millised täpsemalt? nii Ostja kui Müüja osas).
Tuhanded tänud juba ette!

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Ühe ettevõtte poolt teises ettevõttes osaluse omandamisel vajalike dokumentide ja formaalsuste loetelu oleneb konkreetsest tehingust ning selles osalevatest ettevõtetest. Üldjuhul on vajalikud vähemalt aktsiate müügileping ning müüja ja ostja vajalike juhtorganite otsused, kuid olenevalt ettevõtete tegevuse spetsiifikast ja tehingu iseloomust võib vajalike dokumentide/kooskõlastuste ring olla ka oluliselt laiem.