Äriõigus

Küsimus: Kas osaühingute ühinemisel saab ühendatava osakapitali osanikele välja maksta?07.11.2011

Tere!
Kui ühendada kaks OÜ-t, mille osakapitalid on vastavalt 2556.- ja 6390.-, nii, et järgi jääb esimene OÜ osakapitaliga 2556.-, kas on seadusega kooskõlas, kui panna ühinemislepingusse punkt et: ühinemisel makstakse Ühendatava ühingu osakapital (6390.- eurot) välja nende osanikele mitte varem kui 3 kuu möödudes alates äriregistri kande tegemisest.
Ühendatava ühingu osakapital liigub raamatupidamise mõistes ühendava ühingu reale: kohustused osanike ees.
Sellisel viisil toimuks sisuliselt osakapitali vähendamine ja osakapitali saaks võtta välja maksuvabalt (osakapital oli sisse makstud rahas.)
Ette tänades!

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tegemist on pigem maksuõigusliku küsimusega. Juhul, kui osakapital oli sisse makstud samade osanike poolt kellele osakapitali vähendamisel osakapital tagastatakse, siis sissemaksega samas ulatuses osakapitali osanikele väljamaksmisel maksukohustust ei teki.