Äriõigus

Küsimus: Kuidas lõpetada ettevõtte tegevus, kui võlgnevusi hankijatele ei ole, maksuvõlgasid samuti mitte, on ainult laen omanikele?07.06.2022

Tere! Osaühing loodi eesti disainerite toodangu tutvustamiseks välismaal (müügid, pop-up poed laatadel jne) olemas ka internetipood. Ettevõte on asutatud Eestis, 3 osanikku, kes on aja jooksul Eestist ära kolinud, elavad erinevates Euroopa riikides. Kahjuks on selgunud, et tegevus pole enam jätkusuutlik. Osanikud on andnud ettevõttele laenu ca 6000 eurot.
Samas on olemas kaubavaru ca 5000 euro ulatuses, mida praeguses keerulises olukorras pole võimalik realiseerida. Kuidas lõpetada ettevõtte tegevus? Võlgnevusi hankijatele ei ole, maksuvõlgasid samuti mitte. On ainult laen omanikele. Kas on võimalik tasaarveldada laos oleva kauba varu antud laenudega? Ette tänades

Vastus: Keijo Lindeberg, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LINDEBERG, www.lindeberg.legal

Enne osaühingu tegevuse lõpetamist on soovitatav sõlmida laenuandja (osaniku) ja laenusaaja (osaühingu) vahel kokkulepe, mille sisuks on laenu tagastamine varas. Osaühingu tegevust on võimalik lõpetada osanike otsusel (ÄS § 201 p 1), milleks on vajalik 2/3 häälteenamus (ÄS § 202 lg 1). Äriregistrisse lõpetamisotsuse kandmiseks tuleb juhatusel esitada avaldus registriosakonnale, millele tuleb lisada osanike otsus ja osanike koosoleku protokoll või hääletamisprotokoll, kui otsus on ÄS § 173 tähenduses vastu võetud koosolekut kokku kutsumata (ÄS § 204 lg 1). Osaühingu lõpetamisel toimub likvideerimine, mille eesmärk on võlgade sissenõudmine, tegevuse lõpetamine, vara müümine ja võlausaldajate nõuete rahuldamine. Kui ettevõttel varad ja kohustused puuduvad, on ka likvideerimine lihtne.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, siis pöörduge hinnapakkumise saamiseks Advokaadibüroo LINDEBERG poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil info@lindeberg.legal

Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LINDEBERG
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Pärnu
Tel: 625 2000
E-post: info@lindeberg.legal
www.lindeberg.legal