Äriõigus

Küsimus: Kas osaühingu põhikirjas võib panna osa müügile piiranguid?07.12.2011

Kas on võimalik panna osaühingu põhikirjaga piiranguid, kui üks osanik tahab võõrandada osa teisele osanikule? ÄS §149 (1) ütleb, et võib vabalt võõrandada aga ÄS § 149 (3) annab piiranguks võimaluse. Tänan

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

ÄS § 149 lg 1 osa teisele osanikule vabalt võõrandamise kohta on üldsäte ning kehtib juhul, kui täiendavad eriregulatsioonid põhikirjas puuduvad. ÄS 149 lg 3 järgi on võimalik sätestada põhikirjas erisätteid, mis ühel või teisel viisil osa võõrandamist piiravad. Põhikirjas erisätete puudumisel kohaldub ÄS § 149 lg 1 ning kui põhikirjas on täiendavaid erisätteid, siis tuleb juhinduda põhikirjas sätestatust. Seega on osa võõrandamise piiramine võimalik, kuid vastavad piirangud tuleks sätestada põhikirjas.