Äriõigus

Küsimus: Kuidas osaühingust välja astuda ja oma osa varast kätte saada?18.01.2012

Tere!
2005. aastal asutasime kolmekesi osaühingu. Algul läks kõik suurepäraselt kuni 2008. a lõppuni. Edasi on läinud usna keeruliselt. Nüüd olen paar korda maininud viimase 2 aasta jooksul, et ma lahkun seltskonnast. Selle peale olen saanud mõned tööriistad jne. Selle aasta alguseks sain teada, et üks minu kooleegitest on teinud uue firma ja teeb seal meie ühise firma bussiga ja tööriistatega tööd. Mida peaksin tegema, et osaühingust välja astuda ja saada oma osa osaühingu varast?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Äriühingu osalusest ei ole võimalik lihtsalt niisama loobuda. Võimalik on kas oma osalus võõrandada või äriühing lõpetada (likvideerida). Osaühingu osa annab osanikule õiguse osaleda osaühingu juhtimises (läbi hääletamise osanike koosolekul) ning kasumi ja osaühingu lõpetamisel allesjäänud vara jaotamisel. Äriühingu lõpetamine on võimalik osanike otsuse alusel, mille poolt peab üldjuhul olema antud vähemalt 2/3 koosolekul osalenute häältest. Juhul, kui teil on põhjust arvata, et äriühingu vara ei kasutata äriühingu majandustegevuseks või kasutatakse vastuolus äriühingu huvidega, siis tuleb kasutusele võtta õiguskaitsevahendid nimetatud olukorra lõpetamiseks. Võimalikud õiguskaitsevahendid olenevad juba konkreetsetest täpsetest asjaoludest, näiteks kelle otsuse alusel, millistele isikutele ning millistel tingimustel on äriühingu vara kasutada antud jms.