Äriõigus

Küsimus: Kuidas kahemehe osaühing 50-50 ühele osanikule ümber vormistada?21.03.2012

Aastaid tagasi sai koos sõbraga asutatud osaühing, mõlemal 50% osalus, mõlemad ka juhatuse liikmed. Reaalselt läks elu nii, et osaühingu juhtimisega on kogu aeg tegelenud sõber, mina olen lihtsalt kirjas kui osanik ja juhatuse liige. Nüüd tahaksin asja korda ajada, juhatusest tagasi astuda ja oma osa sõbrast osanikule müüa/kinkida. Saan ma õigesti aru, et kõigepealt tuleks astuda juhatusest tagasi, esitades äriregistrile vastavasisulise juhatuse otsuse? Kas juhul, kui ma oma osa müügi eest raha ei taha, oleks mõttekam osa teisele osanikule kinkida? Kas viimasel juhul kaasneb hiljem kingisaajale maksukohustus?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Juhatuse liikme kohalt tagasiastumine ei ole juhatuse liikmele kuuluva osaluse võõrandamisega omavahel seotud ja nimetatud tehingud võivad toimuda täiesti iseseisvalt. Seega võib vastavalt oma valikule või kokkulepitule kõigepealt osaluse võõrandada (müüa, kinkida jms) ja juhatuse liikmena jätkata, juhatuse liikme positsioonist tagasi astuda samaaegselt osaluse võõrandamisega või juhatuse liikme positsioonis tagasi astuda juba enne osaluse võõrandamist. Antud juhul on tehingu selguse mõttes soovitatav osalus võõrandada ja ühtlasi registreerida muudatus juhatuses samaaegselt. Osaluse kinkimisel ei teki kingisaajale maksukohustust, kuid kingisaajal tekib tulumaksu tasumise kohustus peale kinkena saadud osaluse hilisemat tasulist võõrandamist.