Äriõigus

Küsimus: Kuidas oleks kõige lihtsam osaühingust väljaastumine, kui tegu on perefirmaga?06.06.2012

Tere!
Mul on isaga koos osaühing. Kuna õpin välisriigis, on mul keeruline firma asjadega end kursis hoida ja soovin lõpetada juhatuses olemise. Kuidas toimida? Kas saan oma osaluse isale müüa ning pean siis selle pealt maksu maksma või saan osaluse ka isale kinkida?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Osa omanikuks olemisega ei pea kaasnema osaühingu juhatuse liikmeks olemist. Seega on võimalik osaühingu juhatusest tagasi astuda ning jääda endiselt passiivseks osanikuks. Osa võõrandamisega (müük, kinge) notari juures ei kaasne üldjuhul tulumaksukohustust, kui osa võõrandamisest ei teenita tulu (nt kinge või müük soetusmaksumusega). Maksuõiguslikust aspektist tuleb iga üksikjuhtumit hinnata täpsemalt eraldi.