Äriõigus

Küsimus: Kuidas hinnata ettevõtte väärtust, kui on soov müüa 50% ära?06.03.2013

Tere!
Kui on soov 50% OÜ-st osta või müüa, kas on mingit lihtsat valemit ettevõtte väärtuse hindamiseks?
Infoks niipalju, et (teenindus)ettevõte tegutseb rendipinnal, rendileping kehtib veel 2,5 aastat. Olemas ka mõningane põhivara. Hetkeasukoht on väga suure tähtsusega antud juhul. Võlgnevusi ega laene OÜ-l ei ole.
Tänud ette!

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Ettevõtte väärtuse hindamiseks paraku ühtegi lihtsat valemit ei ole. Ettevõtte väärtus võib sõltuda erinevate ettevõtete puhul väga paljudest erinevatest komponentidest, nt põhivaradest, kliendibaasist, kaubamärkidest, koostöölepingutest, töötajatest jne jne. Seega on iga ettevõtte väärtuse hindamine täiesti omaette protsess. Tihti lähtutakse väärtuse hindamisel näiteks omakapitali väärtuse ning järgnevate aastate (nt viie aasta) prognoositud tulukuse summast. Millistel tingimustel aga on võimalik ostjaga reaalselt kokkuleppele jõuda, on omakorda juba ostja ja müüja vaheliste läbirääkimiste tulem.