Äriõigus

Küsimus: Kuidas piirab äriühingu põhitegevusvaldkond tegelemist muude valdkondadega?22.03.2013

Kui ma asutan osaühingu, mille põhivaldkonnaks on nt IT, siis kas on lubatud tegeleda ka teiste valdkondadega, mis ei ole kuidagi IT-ga seotud?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Iga ettevõtja võib tegutseda kõikidel tegevusaladel, mis ei ole seadusega keelatud ning mõned tegevusalad võivad eeldada vastavate tegevuslubade olemasolu. Ettevõtja teatab äriregistrisse kandmisel enda poolt kavandatud põhitegevusala, samuti teatab edaspidi oma tegevusalade muutumisest. Äriühing, kes peab äriregistrisse esitama majandusaasta aruande, näitab lõppenud aruandeaasta tegevusalad ja uude aruandeaastasse kavandatud tegevusalad oma majandusaasta aruandes. Ettevõtte poolt kavandatud või teavitatud tegevusalad on vaid informatiivse tähendusega ega piira kuidagi ettevõtte õigust tegeleda teiste tegevusaladega. Oluline on lihtsalt informatiivsuse mõttes oma peamisestest tegevusalades äriregistrit näiteks majandusaasta aruandega teavitada ning jooksvalt võib ettevõte alati oma tegevusalasid valida vastavalt oma soovile ega pea piirduma enda poolt äriregistrile juba esitatud tegevusaladega.