Äriõigus

Küsimus: Kas kaks osanikku saavad kolmanda vastuseisust hoolimata otsustada kinnisvara müümise?05.05.2013

Tere

Osaühing, millel on kolm võrdse osalusega osanikku, on likvideerimisel. Osaühingul on kinnisvara. Üks osanikest ei ole aga nõus vara müüma, selle taga seisab ka ettevõtte lõplik likvideerimine juba palju aastaid. Kas kaks teist osanikku saavad ikkagi otsuse teha ja vara müüa?

Ette tänades

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kui osanikud on üksmeelselt otsustanud äriühingu likvideerida ning määranud selleks likvideerija, siis on üldjuhul likvideerija ülesandeks äriühingu tegevuse lõpetamine, võlgade sissenõudmine, varade müümine ja võlausaldajate nõuete rahuldamine. Seega on likvideerijal eelduslikult olemas kõik volitused selleks, et äriühingu varad võõrandada. Mistahes erimeelsuste vältimiseks võib kokku kutsuda ka üldkoosoleku ning kahe enamust omavate osanike häältega otsustada veelkord kinnisvara võõrandamine ja selle tingimused.