Asjaõigus

Küsimus: Kuidas ja kas ma saaksin nõuda enne abielu kinnisasjale tehtud kulude hüvitamist?23.04.2014

Tere, olen teinud võõrale kinnisasjale (majale) kulutusi (ehitamine). Tegu abielu lahutamisega, mille tõttu sooviksin enda tehtud kulutuste hüvitamist kinnisasja omaniku poolt. Olemas ostuarved ja lepingud kulude kohta. Omanikuga kokkulepet saavutada ei ole võimalik.
1. Abielu ajal tehtud kulud samale kinnisasjale on juba hüvitatud.
2. Küsimus on enne abielu tehtud kulude hüvitamises. Kuna kinnisasja omanik sai maja pärandiga siis ühisvara ei tekkinud.
Kuidas ja kas ma saaksin nõuda enne abielu tehtud kulude hüvitamist?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Üldiselt saab võõrale kinnistule tehtud kulude hüvitamist nõuda, kui tehtud parendusi ei saa asjast seda kahjustamata eemaldada. Küsimusest küll ei selgu kulutuste tegemise aeg, kuid kui arvestada, et on koos elatud, kinnisasja parendatud, siis abiellutud ja jätkuvalt asjale kulutusi tehtud ning seejärel lahutatud, kas siis see nõue mitte aegunud ei ole...