Asjaõigus

Küsimus: Kas teiselt kaasomanikult (mõttelised osad) peab küsima nõusolekut, kui anda oma seni reaalselt kasutatud osa üürile?15.05.2014

Kinnistu on jagatud kolme kaasomaniku vahel võrdseteks mõttelisteks osadeks (50% M ja 25% ema ja 25% tütar). Notariaalselt pole kasutuskorda kinnitatud. Ema ja tütar kasutavad eramu alumist korrust ja M eramu teist korrust. Eramul on ühine sissekäik, kuid ülejäänud on kõik eraldi (nn väliskoridor ainult ühine). Nüüd on andnud ema ja tütar oma osa üürile, kuid see ei meeldi M-le. Kas M-l on õigus ema ja tütre üürnikud välja ajada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Minu arvutuse järgi ei ole kaasomandi jagunemine 25-25-50% kolme kaasomandiku vahel võrdne jagunemine. Nagu aru saan, on teil majas kolm korterit, millest alumised on ema ja tütre kasutuses...
Hoolimata kasutuskorra notariaalsest tõestamisest on teil kasutuskord välja kujunenud ning selle järgi on ema ja tütre kasutuses olevad ruumid nende kasutuses vastavalt nende äranägemisele. See, et teile ei meeldi, kuidas nemad oma kasutusõigust realiseerivad, ei anna teile õigust seda keelata ega takistada. Seadus ütleb, et kaasomanik peab asja kasutamisel arvestama teiste kaasomanikega ning mitte takistama neil asja tavapäraselt kasutamast. Kui üürinikud teid otseselt ei sega, siis ei ole teil põhjust neid sealt välja ajada, teisalt, ei ole ka teil õigust teiste kaasomanike õiguste realiseerimist lihtsalt mittemeeldimise pärast takistada.