Asjaõigus

Küsimus: Kuidas vormistada kinnistu jagamine kaheks ja seejärel üks kinnistu osaühingu mitterahaliseks sissemakseks?16.05.2014

Kinnistu kuulub eraomanikule. Omanik tahab kinnistu jagada kaheks kinnistuks nii, et kinnistul asuvast elumajast kuulub pool ühele kinnistule ja pool teisele kinnistule. Mõlemale hoone osale on tagatud juurdepääs ja osad on eraldatud vaheseinaga. Teise tehinguna tahab omanik pool kinnistut koos kinnistul asuva poole elamuga mitterahalise sissemaksena kanda oü osakapitali. Kuidas on see võimalik ja millised dokumendid millises järjekorras tuleb selleks vormistada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ühe maja jagamine reaalosadeks saab toimuda ainult erandjuhtudel. Kinnistul olevad ehitised peavad olema eraldatavad, antud juhul jääks aga kahe kinnistu vahel olev sein kahe kinnistu omaniku kaasomandisse. Palju mõistlikum on moodustada korteriomandid ja vajadusel määrata kindlaks kinnisasja kasutuskord.