Asjaõigus

Küsimus: Kas tagatise omanik peab nõustuma uue laenulepingu sõlmimisega sama tagatisega?24.05.2014

Korter on umbes 10a. tagasi antud kodulaenu lisatagatiseks, hüpoteek on tollase turuväärtuse ulatuses. Laenu pikaajalise mittetasumise tõttu läks laenuga soetatud korter see aasta sundmüüki (alghind 50% praegusest turuhinnast, reaalne müügihind veel madalam) ja laenuleping on panga poolt lõpetatud. Võla jääk on nüüd kõrgem kui lisatagatise hüpoteek. Võlgnik nõustus võtma uut pangalaenu, et maksta võla jääk ja säästa lisatagatis sundmüügist, aga pank annab laenu ainult selle sama tagatisega. Kas tagatise omanik peab nõustuma uue laenulepingu sõlmimisega sama tagatisega ja kas pangal on õigus nõuda hüpoteegi suurendamist uue laenusumma ulatuses? Võlgnikul pole väidetavalt muid garantiisid.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah pangal on õigus nõuda lisatagatisi, kui olemasolevast ei piisa. Tegemist on uue laenulepinguga, mis refinantseerib osaliselt eelmist laenu. Lepingu sõlmimine ei ole kohustus. See tähendab, et kui lepingupool ei nõustu selliste tingimustega, mis teine pool talle ette annab, siis ei pea ta lepingut sõlmima.