Asjaõigus

Küsimus: Kuidas renoveerida kaasomandis olevat maja, kui teised omanikud ei ole remondist huvitatud?19.08.2014

Olen eestkostja oma pojale, kes omab 1/2 majast. Olen kulutanud juba palju raha selle maja peale, et see seest teha elamiskõlblikuks. Kuigi majal on veel kaks omaniku, siis pole nemad maja vastu absoluutselt huvi tundnud. Ühel korral, kui oli korstna sundlammutamine ja uue ehitamine, siis palusin ühelt omanikest selle materjali soetamiseks raha, mille ma muidugi sain. Aga nüüdseks selline olukord, et majal on vaja tõsist renoveerimist nii seest kui väljast. Kuidas on selle kohustuse poolega, kas on kõik kolm osapoolt selleks kohustatud? Majas elan mina oma perega sees ja teistel omanikel mujal oma maja olemas. Või siis millised on üldse teiste majaomanike kohustused?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kõik kaasomanikud peavad asja korras hoidma ja katma kulud, mis sellega seoses tekivad. Asja renoveerimine on väga lai mõiste, kui tahate majja renoveerimise käigus lifti ehitada, siis ei ole see ilmselt põhjendatud, kuid kui soovite katust vahetada, kuna see lekib, siis peaksid ka teised kaasomanikud oma osa välja maksma.