Asjaõigus

Küsimus: Kui kaua vastutab endine omanik müüdud korteri võimalike puuduste eest?31.08.2014

Kas ja kui kaua peaks endine omanik pärast uuele omanikule võõrandatud korteris tekkivatele puudustele reageerima? Kas endine omanik saab kuidagi vastutada k/ü tegemata jäänud tööde n. katuse äärte tihendamine ja rõdudelt sulamisvee ärajuhtimine (sellega seoses on olnud mõned veelekked, läbiimbumised võõrandatud korteris)? K/ü on ise probleemi põhjust kontrollinud, tunnistanud oma (mitte endise omaniku) vigu nendes veeleketes ja lubanud kõik korda teha. Seega pole tegu varjatud puudustega endise omaniku poolt. Kas ikkagi peaks endine omanik taluma uue omaniku rahalist väljapressimist, erinevaid nõudeid ja ähvardusi? Ka meie advokaat on uuele omanikule vastanud selgelt, detailselt, et taolistel nõuetel pole vähimatki seaduslikku alust, aga nõuded ja ähvardused jätkuvad.
Tänan ette

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Nõuda võib ju ka ilma seadusliku aluseta, see ei tähenda, et nõuet täitma peaks. Korteri müümisel vastutate te nende puuduste eest, mis olid olemas korteri üleandmise hetkel, sõltumata sellest, kas toona need puudused olid näha või mitte. Kui kirjeldusest õigesti aru saan, siis näiteks lume sulamivee imbumine toimus peale korteri üleaandmist, seega on tegemis puudusega, mis ei olnud olemas korteri üleandmisel. Korteriühistu tegemata jätmise eest vastutab korteriühistu.