Asjaõigus

Küsimus: Mida teha kui üks maja kaasomanikest remondib oma osa miljööväärtuslikule majale mittesobival viisil?07.09.2014

Maja aastast 1937, asub miljööväärtuslikul tänaval, ei ole muinsuskaitse all, kuid on säilinud paljud väärtuslikud vanad detailid (originaal uksed, ukselingid jne). Majas on 3 omanikku-kaasomandis.
Küsimus:
Kui üks omanikest vahetas koridoris oma korteri ukse laminaat ukse vastu, vahetas korteri aknad plastikutega ja vahetas välisukse originaali vasest käepideme tänapäevase analoogi vastu, kas on olemas seadust, millega sellist tegevust saaks takistada?
Suulisel teel pole üksmeel saavutatav.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Võiks alustada porjekti koostamisest - oleneb, kui suures mahus ta töid teeb, sellest võiks tuleneda, kas renoveerimisprojekti koostamine on vajalik või mitte. Sealt omakorda tuleneb vajadus ehitusloa järgi jne. Sellisel juhul saab nii arhtekt kui kohalik omavalitsus hinnata, kas majal on midagi, mida peaks miljööväärtuslikkuse seisukohalt säilitama.