Asjaõigus

Küsimus: Kui naabrid kasutavad meie kinnistul olevat teed ja servituuti ei ole, kas siis võin tee sulgeda?07.09.2014

Kui sooviksin kinnistul sulgeda sissesõidutee, mida kasutab naaber, mis probleemid võivad tekkida? Kinnistu, mis on kaheks mõtteliseks osaks jaotatud, kasutab omakorda oma kinnistule pääsuks selle taga olev kinnistu omanik. Aastaid tagasi toimus sissesõit ümber meile kuuluva kinnistu, aga peale selle kinnistu erastamist, seda enam ei lubatud ja neile sissepääs jäi läbi meie kinnistu. Samas ei ole neile seatud ka meie kinnistu kasutamiseks servituuti.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Servituudi puudumine ei anna teile õigust juuredpääsu tee sulgemiseks. Kirjeldate ise, et kaks naabrit kasutavad seda teed oma krundile pääsemiseks ning muud võimalust neil selleks ei ole. See asjaolu annab hoopis naabritele õiguse nõuda teie kinnistule serivtuudi seadmist. Seega vastus teie küsimusele on, et te ei või niisama lihtsalt teed sulgeda ja teistel inimeste ligipääsu nende kodule takistada.