Asjaõigus

Küsimus: Mida saan veel teha, kui naaber ehitas maja 1 m võrra lähemale, kui lubatud?17.09.2014

Naaber ehitas oma maja naaberkinnistu piirile lähemale 1 m kui projektis lubatud, e. ehitustsoonist väljapoole. Ehituse alguses, kui naaber oli vundamendi paika pannud, avastain selle kohe ja informeerisin sellest ka naabrit millele ta vilistas. Siis tegin avalduse KOV ja ehitis peatati. 5 kuud hiljem mulle teadmata olevatel põhjustel võeti ehituskeeld maha ja ehitus jätkus. Kuna tegemist on suvilapiirkonnaga, siis avastasin selle alles kevadel ja siis kui naabril maja juba valmis oli. Tegin uuesti järelepärimise KOV mille peale mind kutsuti välja ja kirjutati mulle välja trahv 100 €, põhjuseks, et minu puukuuril on viilkatus, kuigi projekti järgi peaks olema lamekatus. Samuti anti läbi lillede mõista, et kui ma naabriga edasi kemplen siis järgmine trahv on juba 1000 €. Kuna tegu on tiheasustusalaga ja kinnistute laiused on 20 m, siis iga meeter avaldab suurt mõju, samuti on sellega rikutud tuleohutus kaugust ja kuna uusehitise räästas on vaid 0,6 m kaugusel kinnistupiirist siis on igaveseks blokeeritud ka päikesepaiste. Kuigi olen mitmel korral avaldanud protesti, ma siiski kahtlustan, et ehitis on ka seadustatud. Mida ma saaksin täna veel teha, et õiglus jalule seada nii KOV kui ka naabri ehitisega, mis on ehitatud ehitusalast välja? Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Aga ehk on KOV-il õigus, et see üks meeter tegelikult ei muuda asja nii oluliselt, et peaks sellepärast erinevate asutuste uksi hakkama kulutama. Kahtlane, kas olukord ikka on selline, et algsesse kohta ehitamisel oleks hoov päikest täis ja peale maja meetri võrra lähemale ehitamist on hoov pime...
Antud juhul tähendab õiglus seda, et kõigi huvidega on arvestatud niipalju kui olukord seda võimaldab. Nagu aru saan, tähendab teie ettekujutus õigluse jaluleseadmisest antud juhul naabri maja lammutamist ja meetri võrra piirist eemale ehitamist. Kas teie ise nõustuksite oma kuuri viilkatuse ära lammutama ja lamekatuse asemele ehitama, sest ka see on projektist mööda ehitatud...
Teil ei olegi midagi rohkem teha, kui KOV on olukorraga nõustunud, sest ehituskorraldus allub kohalikule omavalitsusele.