Asjaõigus

Küsimus: Kui ostame korteri, kas siis hüpoteek kustub automaatselt või peab müüja selle maha võtma?11.11.2014

Tere! Soovime osta korteri ning saime müüjaga kokkuleppele, et maksame hetkel sissemaksuks 4000 eurot ning 2015. aasta jooksul ülejäänud summa, 15 000. Kuna hetkel on kortril peal ka hüpoteek, kas see siis kustub automaatselt või peab omanik selleks eraldi pangaka kokkuleppe sõlmima? Kas müügileping tuleb sõlmida notari juures? Ning kas siis kui oleme maksnud viimase summa, tuleb minna uuesti notari juurde, et korter meie nimele kirjutada? Kas peame ise asju eraldi uurima või kui paneme aja notarile, siis tema ajab kõik need asjad korda? Tänud

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Korteri müügitehing peaks olema sõlmitud kindlasti notariaalselt. Antud juhul jääb küsimusest selgusetuks, kas tulevikus raha maksmisele lisaks peaks ka korteri omand siis alles peale raha tasumist üle minema või kuidas täpselt kokkulepe on tehtud. Üldjuhul küsib notar tehingu asjaolud üle ja teeb sellise lepingu, milles pooled kokku on leppinud. Hüpoteegi kustutamiseks on kindlasti eraldi sellekohane leping vaja sõlmida. Kuna tehingus näib küllalt palju detaile olevat küsitavad, siis soovitaksin kindlasti enne mis tahes summa raha maksmist spetsialistiga nõu pidada.