Asjaõigus

Küsimus: Kas saab kaasomandit lõpetada ja kinnistu jagada reaalosadeks ilma detailplaneeringut koostamata?11.11.2014

Küsimus kaasomandis oleva kinnistu lõpetamise kohta. Kinnistu (2,3 ha), sihtotstarve on elamumaa, detailplaneeringu koostamise kohustusega alal. Maakorralduslikult oleks võimalik jagada nii, et ühele kinnistule jäävad olemasolevad hooned, teine kinnistu oleks hoonestamata.
Kas on võimalik kaasomand lõpetada ja kinnistu jagada reaalosadeks ilma detailplaneeringut koostamata ja hoonestamata kinnistule ehitusõigust määramata?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kaasomandi jagamist ehitusõiguse määramine iseenesest ei sega. Maatüki suurust silmas pidades võiks arvata, et jagamine on ka ilma detailplaneeringuta võimalik, kuid siiski tuleks enne tutvuda kohaliku omavalitsuse ehitust korraldavate määrustega, et selgitada krundi minimaalne lubatud suurus jm maakorralduslikud nüansid.