Asjaõigus

Küsimus: Mida saan ette võtta, kui minu kinnistule on ilma minu loata ladustatud raiejäätmeid?12.11.2014

Tere. Minu kinnistut on peaaegu 10 aastat kasutanud omavoliliselt üks talunik. Selle vastu pole mul midagi, maa oli vähemalt korras. Septembris sai talle öeldud, et maad ei saa enam kasutada kuna sai tuttavale talunikule rendile. Nüüd soovib see uus rentnik maad üles künda, kuid nädal aega tagasi oli see eelmine talunik mingist osast minu maale kuhjanud raiejäätmed ilma luba küsimata. Sai temalt küsitud ja antud tähtaeg minu maalt raiejäätmed ära viia. Kahjuks pole ta seda teinud ning uus talunik ei ole saanud ka künda põldu. Mis õigus mul on? Kas tohin ise oma maa puhtaks teha või pean lihtsalt ootama kuna teeb seda teeb tema? Kas maa võib ka ära puhastada uus rentnik kuna maarendilepingu järgi on tema kasutaja?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kas tegemist on ikka jäätmetega - näiteks võivad raiejäätmed olla teatud juhul hakkepuidu toormaterjaliks... Seetõttu tuleks naabrimehe vara hävitamisest hoiduda, kindlasti oleks õigem nõuda maatüki vabastamist, kui hakata seda ise tegema ning hiljem naabrimehe vara hüvitama asuda. Ehk võiks ka kaaluda võõra vara selle omaniku maale transportimist, kui nõudmised vilja ei kanna.