Asjaõigus

Küsimus: Kas kingitusena maja saanu peab maksma kinkija hooldekodu eest?24.07.2012

Minu alaealisele tütrele kingiti maja, aga nüüd vajab kinkija hooldekodu. Kinkijal lapsed puuduvad, aga kes peab maksma hooldekodu eest.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Hooldekodu eest peab maksma üldjuhul ikka see, kes endale selle kohustuse võtab. Korteri kinkimise fakt iseenesest kellelegi sellist kohustust ei pane, samas ei ole välistatud, et kinkelepingus sai selline tingimus fikseeritud. Ilma lepinguga tutvumata ei ole võimalik sellele küsimusele vastata.
Lisaks võib kinkija suutmatus ennast ise ülal pidada anda aluse kinkelepingust taganemiseks. Seda alust ei teki, kui kingisaaja maksab ülalpidamiseks vajaliku raha. Ülalpidamise kuludeks võiks põhimõtteliselt hooldekodu kulusid pidada. Seega teoreetiliselt võib kinkija lepingust taganeda ja maja maha müüa, et enda ülalpidamise kulusid katta. Sellist kohustust ei pruugi teil sellegipoolest olla, pigem oleks see teie tütre huvides.