Asjaõigus

Küsimus: Kui kaev on kahe kinnistu piiril, kas siis see kuulub mõlemale naaberkinnistu omanikele?03.08.2012

Ostsin kinnistu oma abikaasa käest, kinnistul asub ka salvkaev, mis on ühiskasutuses naabritega. Kinnistute vaheline piir jookseb läbi kaevu (piiriks on võrkaed), maa on erastatud. Maja ostmisel ma eraldi ei teinud mingit kasutuskorra lepingut naabritega kaevu kasutamise kohta. Mul on kõige esimese omaniku dokumendid, kus on kirjas, et 1/2 kaevu kuulub selle krundi omanikule. Mis õigused mul kaevu suhtes on, kas 1/2 kaevu kuulub samamoodi mulle ja kas mul on õigus kasutada seda kaevu? Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui kaev paikneb osaliselt teie krundil ning kinnistusraamatusse ei ole kantud kitsendusi teie kinnistul asuvate rajatiste omandiõiguste kohta, siis kuulub see kaev 1/2 suuruses mõttelises osas teile ning sellest tuleneb omakorda, et teil on õigus kaevust vett võtta.