Asjaõigus

Küsimus: Kuidas ma saaksin kontrollida, et ma ei maksa kinni ka kahe teise osapoole notaritasu?14.08.2012

Tere.
Maja on kahepeale (1/2) ja just parasjagu toimus teise poole müük. Kuna kasutuskord oli notariaalselt paika senini panemata, oli seda nüüd hea koos teise poole müügiga teha. Eelnevalt küsisime notari käest, et palju see maksma võiks minna ja ta vastas, et kusagil 200 euro ringis. Olime nõus seda summat kolme vahel jagama. Pea oligi ka arve elektrooniliselt saadetud ja seal oli summa tunduvalt suurem, mis oleks muidu meie kolme vahel jagades tulnud. Oli kirjutatud 1)notari müügilepingu tasu; 2)hüpoteegi seadmise lepingu teostamine; 3)tasu hoiustamise eest ja siis 4)kasutuskorra kokkuleppe sõlmimine - millest ma saan aru ja puudutab mind. Aga need teised punktid ei peaks ju üldse minule kuuluma, vaid on müüja ja ostja vaheline asi. Helistasin notaribüroosse ja sealt sekretär selgitas, et kõik on õige ja notar ei teadnud täpset tasu sellelt tehingult (200 euro ringis) ja need kolm esimest punkti läksid kirjaga lihtsalt kaasa, neile ärgu ma tähelepanu pööraku.
Nüüd siis sooviksingi teada saada, kas minuga toimiti õigesti ja maksan asja eest.

Teid ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kas need kolm punkti, mis lihtsalt kirjaga kaasa tulid, sisaldasid ka tasumisele kuuluvat summat või mitte. Notari tasu suurus tuleneb seadusest ja siin ei ole notaril endal võimalik kuigi palju kaasa rääkida. See, et notar ei osanud teile peast täpset summa suurust öelda, ei tähenda, et midagi valesti oleks läinud.