Asjaõigus

Küsimus: Kuidas saan maja müüa kui riigil on ostueesõigus?08.10.2012

Tere!
Ostsin maja Lääne-Virumaale 1992 a. Maja asub osaliselt looduskaitsevööndis hoiualal, mis võeti kaitse alla septembris 2005 a. Mulle on saadetud teade kitsendusest, mida tohib sellel alal teha ja mida ei tohi. Isegi maja ei tohi müüa kellele ise tahan. Hoiuala piires oleva kinnisasja või selle osa võõrandamisel on riigil ostueesõigus. Kes on ostja kui mul tekiks maja müügi soov ning kuidas peaksin edasi toimima?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ostueesõigus ei tähenda, et te ei või oma maatükki võõrandada. Seda teostatakse nii, et te müüte oma maa teie enda poolt vabalt valitud isikule. Seejärel on riigil õigus maa ise ära osta - ehk et ta astub senise ostja asemele ja ta ostab maa täpselt samadel tingimustel ära, millega te selle juba enda poolt valitud ostjale müüsite. Teie jaoks ei muutu midagi, vaid ostja jääb sellest ilma. Riik võib nii otsustada, kuid ei pruugi.