Asjaõigus

Küsimus: Kui kingisaaja sureb enne kinkijat, kes saab siis kingitud korteri, kas kinkija saab korteri tagasi?07.01.2013

Tere,
Minu vanaema tegi emale korteri kinkelepingu koos vanaisaga - vanaisa on surnud, vanaema elus. Tingimusega, et vanaemal ehk kinkijal on õigus elada seal surmani ja ema ei saa teha tehinguid. Kui kingisaaja sureb enne kinkijat, siis kes saab korteri - kas vanaema saab selle omale tagasi kui tema elab või pärivad kingisaaja lapsed selle?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimus on niivõrd segaselt esitatud, et raske on selget seisukohta anda.
Kas kinkijateks olid vanaema ja vanaisa koos või kuidas vanaisa siia puutub, teiseks, kas korteri omand on emale üle läinud või milline on vara staatus hetkel, mis tähendab, et keelati tehingute tegemine - vara omanikku ei saa tehinguga keelata vara käsutamast; kui kingisaaja sureb enne, kui talle on asi üle antud, siis võib kinkija lepingust taganeda, kuid kui kinkijaks on mõlema vanavanemad, siis ei ole see võimalik; kui korter on üle antud, siis saab taganeda kingisaaja surma korral üksnes erandjuhtudel.